Středisko volného času Duhovka Břeclav

TÁBORY JSOU V PLNÉM PROUDU

18. 7. 2016

klm_2016_004.jpg

Již na 120 dětí mělo možnost strávit část svých letních prázdnin na táborech pořádaných střediskem volného času Duhovka. Menší děti daly přednost tradičním příměstským táborům v areálu Duhovky - Šaškování, Angličtina hrou či Letní hrátky se zvířátky. Za to starší členové Klubu lesní moudrosti se vydali na nefalšovaný zálesácký tábor k Podhradí nad Dyjí. Tábor si sami postavili na holé louce, drželi noční hlídky, sloužili služby v kuchyni, jezdili pro vodu, řezali dřevo do kuchyně a vůbec dělali vše to ostatní, co ke správnému táboru patří. Program byl zaměřen na plnění woodcrafterských zkoušek - orlích per a táborové družiny se utkaly v Celotáborové etapové hře, která byla letos volně inspirována knihou Ivana Olbrachta Nikola Šuhaj loupežník. Vrcholem tábora se stalo vícedenní putování po České Kanadě. Máte-li zájem vaše chlapce přihlásit k podobným dobrodružstvím, zajímejte se začátkem nového školního roku o činnost Klubů lesní moudrosti a pokud ještě hledáte volná místa na táborech koncem prázdnin, zkuste to na Duhovce. 
Fotodokumentaci z letního tábota Klubu lesní moudrosti naleznete ZDE.

 

BŘECLAV YOYO KONTEST 2016

12. 6. 2016

blyk2016.jpg

V sobotu 11. 6. se na půdě SVČ Duhovky Břeclav konal druhý ročník Břeclavského Yoyo Contestu BLYK 2016.

Celkem závodilo 23 závodníků zejména z Břeclavi a z Bratislavy. Soutěžící se utkali v celkem třech kategoriích – začátečníci, středně pokročilí a pokročilí.

Začátečníci předvedli své umění ve tricklistu, kde museli ukázat, jak ovládají celkem deset základních yoyo triků. Na třetím místě byl Šimon Miklík z Břeclavi, na druhém Dan Macík z Moravského Žižkova a první místo získal Ondřej Šmerda z Břeclavi.

Další dvě kategorie byly ve znamení freestylu. Zde jsou závodníci limitovaní pouze délkou vystoupení, hudba a předváděné triky jsou na nich.

Ve středně pokročilých byl na třetím místě Matyáš Držmíšek ze Znojma, na druhém Tadeáš Žilka z Brna a s velkým bodovým náskokem vyhrál Libor Kollar z Bratislavy.

Závěr soutěže patřil hlavní kategorii – pokročilí. Bronzovou medaili si do Bratislavy odvezl Lukáš Jača. Stříbrnou medaili získala reprezentantka z Břeclavi, vicemistryně České republiky a mistrně Evropy ve Women kategorii Veronika Kamenská.  Zlatou medaili si vybojoval mistr a vicemistr Evropy a několikanásobný mistr Slovenska Jano Hlinka z Bratislavy.

Letos s yoyováním ještě v Břeclavi nekončíme. V létě se mohou děti naučit kouzlům s yoyem v příměstském táboře na SVČ Duhovka a v prosinci se opět uvidíme na yoyo battlech. 

SLAVNOSTNÍ OTEVŘENÍ SOFTBALLOVÉHO HŘIŠTĚ

4. 6. 2016

PRAVĚKÝ DEN NA DUHOVCE

3. 6. 2016

pravek_2016_005.jpg

„Pohněte na pazourku není fronta!“ Takové a další podivná volání zaslechli kolemjdoucí v pátek  3. června u břeclavské „Duhovky“. Více jak dvě stovky školáků z 1. stupně ZŠ Břeclav-Slovácká tam bojovalo o získání co největšího počtu bodů z  experimentální archeologie, která je velmi akčními  úkoly přiváděla do doby pravěku.

Mgr. Malinová a Soňa Hošková, spolu s dvacítkou externích pomocníků, připravili 22 stanovišť, kde si děti prakticky vyzkoušely rozdělávání ohně třením dřev, pečení placek na kameni, vyšívání kostěnou jehlou, pletení nekonečného copánku, činění kůže, hod bolasem a pravěkým prakem a řadu dalších činností, které pravěkému člověku umožňovaly uživit se v tehdejší divoké přírodě. Mezi tradičně nejoblíbenější stanoviště patřila výroba ostrých nástrojů z opravdového pazourku pod vedením zkušeného lektora Petra Zítky. Každý, kdo měl dost odvahy, odnesl si svůj vlastnoručně vyrobený pazourkový hrot jako památku domů. Fotodokumentaci naleznete ZDE.

DEMOCRACY SCHOOL - VÝMĚNA MLÁDEŽE V RÁMCI PROGRAMU ERASMUS+, PODSKALIE (SK)

24. 4. - 1. 5. 2016

056.jpg

V kooperaci SVČ Duhovka Břeclav a KCVČ Trenčín byl v roce 2015 připraven projekt Democracy School, který byl následně podpořen z grantového programu Erasmus+. Po měsících příprav se ve slovenském Podskalie v termínu od 24. dubna do 1. května sjelo 30 vyslanců školských rad a parlamentů. Českou polovinu tvořilo 15 zástupců z břeclavských základních škol a okolí.

Základní myšlenka projektu vycházela z potřeb rozvoje demokracie na základních školách, a s tím spojenou nutností participace na dění ve městě. Projekty výměn mládeže podporuje grantový program Evropské komise Erasmus+ (neformální vzdělávání), který se tímto snaží podpořit rozvoj interkulturního vzdělávání, aktivního občanství, demokracie, dobrovolnictví a dalších aktuálních témat na území Evropské unie. Během výměny si účastníci rozvíjejí různé kompetence, vyměňují si zkušenosti, poznávají jiné kultury, a to prostřednictvím aktivit neformálního vzdělávání, jako jsou workshopy, rolové hry, simulace atd. Účastníci si rozvíjejí své znalosti, dovednosti a mění postoje k danému tématu.

Týden to byl náročný po všech směrech, ale vzhledem k odezvě účastníků také týden velmi výjimečný a nezapomenutelný.

Fotografie z akce ZDE.

 

UKLIĎME BŘECLAV

2. 4. 2016

uklidmesvet_004.jpg
V sobotu 2. dubna 2016 přišlo do Kančí obory 192 dobrovolníků, kteří usilovnou prací čistili přírodu v okolí našeho města. Kromě všech dětí s rodiči, seniorů a dalších co došli na akci nezjištně si pochvalu zaslouží kolektivy, které na akci přišli hromadně, nebo jinak na akci přispěli:
Hokejisti "HC LVI Břeclav" a krasobruslaři, IQ Roma servis, Junák - český skaut, Klub českých turistů Břeclav, Klub ochránců přírody při ZŠ J. Noháče, Lesy České republiky, s. p. , Město Břeclav, Nadační fond Veolia, Racio, s. r. o. , Royal Rangers Břeclav, Vězeňská služba ČR, YMCA - Skaut Břeclav. Těšíme se na další společnou akci, která udělá naše město ještě krásnější.
Fotografie z akce ZDE.

VERONIKA KAMENSKÁ MISTRYNÍ EVROPY!

22. 3. 2016

verca2016.jpg
O tomto víkendu se v Praze konalo mistrovství Evropy v yoyování. Do divadla Archa, kde celá akce probíhala, se sjelo z celého světa na 300 yoyoerů. 
Akce se zúčastnili i soutěžící z BřeclavI. Samuel Martečík v sobotním kvalifikačním kole nepostoupil do finále 1A juniorů. 
V neděli byla na řadě kategorie Women 1A, ve které startovala naše reprezentantka Veronika Kamenská. Na rozdíl od ostatních kategorií byla tato tzv. open, tedy otevřená závodnicím z celého světa. Titul mistrně Evropy mohla ale získat pouze nejlepší yoyoerka z Evropy. Na pódiu se kromě Veroniky střídala děvčata z USA, Polska, Španělska a České republiky. Konkurence byla obrovská. O první místo bojovala například Tessa Piccillo z USA – mistryně světa 2014, Američanka Ann Connolly, závodící za Českou republiku (4. místo na mistrovství světa 2014), Julia Gutowska z Polska (vicemistryně světa 2014 a dvojnásobná mistryně Evropy 2013 a 2015). První příčku obsadila Tessa Picciollo z USA. 
Titul mistryně Evropy tedy patří dívce na druhém místě. K velké radosti českých fanoušků tento titul a druhé místo v kategorii Women 1A soutěži vyhrála Veronika Kamenská!  Třetí místo pak obsadila Ann Connolly. 

HERECKÝ CASTING

12. 3. 2016

casting.jpg
Když jsme s filmařským kroužkem připravovali tento casting, docela jsme se obávali, zda se vůbec najde nějaký podobný nadšenec, který se nebojí stát před kamerou, umí mluvit a bavit se.
A když jsme ještě před druhou hodinou museli do učebny přidávat židle, aby se všichni zájemci vešli, byl to opravdu velmi příjemný šok. Téměř dvacet mladých herců ze tří okresů! Neuvěřitelně nás to těší, ale zároveň zavazuje, aby připravovaný film stál za to.
Casting, respektive kamerové zkoušky a rozhovor probíhal ve velmi příjemném duchu a my už se teď těšíme na společnou práci. 
Kurty
Několik fotografií naleznete ZDE.

ROKYTNICE 2016

8. 3. 2016

rokytnice.jpg
Již po druhé jsme se vydali na jarní prázdniny do Rokytnice v Orlických horách, kde nám poskytnul ubytování ve svém penzionu Terezka pan Janeček. Zlý jazykové prorokovali, že budeme lyžovat leda tak na blatě, ale nebylo to tak hrozné. Ve skicentru v Říčkách se lyžovalo celý týden. Na běžkách se dalo zpočátku jen úplně na hřebenu nad Říčkami, ale nejdál se dalo dojet jen po pevnost „Hanička“ odkud jsme museli běžky nést několik kilometrů až do Rokytnice. Pak ale v úterý a ve čtvrtek docela dost nasněžilo a lyžařské stezky byly hezky upravené, takže běžkování bylo opravdu pošušňáníčko. Navíc se pak už dalo dojet na běžkách až k Rokytnici. Program byl doplněn návštěvou krytého bazénu v Rychnově nad Kněžnou, pěšími vycházkami s hledáním kešek a koulením koulí. Večerní program sestával hlavně z 3. ročníku oddílové hitparády (ve kterém zvítězila píseň Kladivo) a kromě toho jsme si vyzkoušeli skládání tangramů, šifrování, několik her inspirovaných českými příslovími O pohár tety Kateřiny a dvě větší hry Ostrovy a Plánování dálnic. Kromě toho jsme si promítli i nějaké filmy a na závěr i fotografie z akce. Pajda

SOFTBALL V LEDNU

24. 2. 2016

softleden.jpg
Ačkoliv je softball sport určený k provozování na hřišti, družstva softballového oddílu Locos Břeclav sbírají v rámci zimních přípravných halových turnajů jednu cenu za druhou. Nejmladší t-ballisté do 10 let vyrazili do boje v neděli 10.1.2016 a ve svém prvním startu v Moravské lize t-ballu v neděli 10.1.2016 ve sportovní hale TJ Lokomotiva Břeclav teprve sbírali první zkušenosti. Skončili sice až na čtvrtém místě, přesto se jim podařilo alespoň získat cenný skalp - jako jediní porazili pozdější vítěze a účastníky celostátní extraligy hráčů do 10 let Snails Kunovice. Družstvo žáků ve kvalitně obsazeném turnaji Joudrs Indoor Cup U13 v Praze 23. - 24.1.2016 skončilo šesté, když se před nimi umístily jen družstva Chomutova, Ledenic, Kostelce nad Orlicí a domácích Joudrs Praha, které se již v loňském roce setkávali v nejvyšší žákovské soutěži. Kadeti B v prosinci vyhráli předvánoční turnaj hráčů do 15 let v Blansku a na turnaji Joudrs Indoor Cup pro šestnáctileté 16. - 17.1.2015 v Praze skončili na druhém místě za domácími extraligovými Joudrs. Kadeti A zvítězili 19.12.2015 v domácím vánočním turnaji na Lokomotivě, který byl zároveň prvním kolem Moravskoslezské ligy kadetů a posílení juniory a muži vybojovali i prvenství na Otrokovickém Slajdu v sobotu 23.1.2016, když se do Otrokovic sjely téměř všechny mužské celky Moravy a Slezska.
 
"Řada pravověrných softbalistů tvrdí, že hrát softball v hale není ono, ale je to podobné jako třeba u fotbalu a futsalu. Po mírné úpravě pravidel, lze i při takovýchto zápasech trénovat speciální dovednosti, souhru vnitřního pole případně někdy i odpal na živý nadhoz. Hlavní ale je, že halové turnaje jsou zpestřením zimní přípravy. Vždyť kdo vydrží pět měsíců v roce jen trénovat?" říká k tomu hlavní trenér softballového oddílu Vlastimil Kubát, který sám v lednu převzal cenu pro nejúspěšnějšího trenéra mládeže do 16 let České softballové asociace. 
 
"Myslím, že i díky těmto turnajům bude naše letošní zimní příprava zase o něco kvalitnější, a můžeme se těšit, že navážeme na loňskou úspěšnou sezónu. Také jsme se konečně dočkali rekonstrukce našeho hřiště a doufáme, že i díky tomu se i v Břeclavi bude hrát více kvalitního softballu, přijde se podívat víc lidí a víc rodičů nám přivede své děti. Bez mládeže se nemůže rozvíjet žádný sport," Zakončil svou úvahu oceněný trenér.

INSTRUKTORSKÝ KURZ POBYTU V ZIMNÍ PŘÍRODĚ

24. 2. 2016

Na pololetní prázdniny vyrazili nejstarší členové Klubu lesní moudrosti pod vedením Učňa na 2. víkend vzdělávacích akcí pro budoucí instruktory a vedoucí družinek. I když bylo všude bláto a jen ve velmi chladných koutech lesa jsme nacházeli malé sněhové plochy, vyrazili jsme  do Nového Města na Moravě s běžkami a plnou zimní výbavou. Přístřeší nám tentokrát poskytli novoměstští skauti ve své chatě Mercedes, nedaleko slavné Vysočina arény. Kromě procházek do okolí, jsme si pořádně zaběžkovali na profesionálním okruhu zahráli si napínavou hru o pasáčcích ovcí, pokoušeli se s různou mírou úspěšnosti rozdělat oheň na sněhu, učili se country tancům a dozvěděli se něco málo o procesu výchovy. Seriál akcí bude pokračovat na jaře poslední víkendovkou a bude zakončen teoretickými i praktickými zkouškami na letním táboře. Pajda 
kurz01.jpg kurz02.jpg kurz03.jpg kurz04.jpg

VÁNOČNÍ AKCE KLM

21. 1. 2016

KLM16.JPG

V měsíci prosinci uskutečnily naše Kluby lesní moudrosti řadu tradičních akcí. První víkend navštívila oddílová rada "Mikulášskou Prahu". 18. - 20. 12. jsme se vydali na vánoční výpravu do Havlíčkova Brodu, kde jsme nacvičovali program na vánoční besídku, zahráli si hru v ulicích historického města, podnikli výpravu do okolí a došlo i na předvánoční tvoření. Závěr roku patřil oddílové vánoční besídce 23. 12. na Duhovce "U mamuta". Vyzkoušeli jsme si několik vánočních zvyků, ochutnali něco málo z domácího vánočního cukroví a také si rozdávali dárečky. Sešli jsme se tradičně i na štědrý den, abychom zanesli pamlsky zvířátkům do lesa nedaleko "Bratislaváku". Nejstarší členové pak zakončili rok zimním tábořením na oddílovém tábořišti u Podhradí nad Dyjí. Pajda

SOFTBALL NA PODZIM

21. 1. 2016

softzim.jpg

V říjnu jsme zakončili sezónu jedním z největších úspěchů v historii břeclavského softballu. Družstvo kadetů A nejprve na turnaji 5. kola extraligy kadetů 3. - 4. 10. v Havlíčkově Brodu vybojovalo první turnajové vítězství, když ve finále porazilo domácí Hrochy 2:1. O čtrnáct dní později ve finálovém turnaji - mistrovství ČR hráčů do 16 let se potom pavoukem probojovalo až do samotného finále, kde v krásném vyrovnaném zápase tentokrát  tomuto soupeři podlehlo 2:6, kdy až do 5. směny byl výsledek nerozhodný 2:2. V listopadu začala příprava na novou sezónu soustředěním žáků ve sportovní hale ZŠ Kpt. Nálepky v Charvátské Nové Vsi a v prosinci jsme zahájili nový ročník t-ballové soutěže pro ZŠ, které se účastní ZŠ Slovácká, Kupkova, Kpt. Nálepky, J. Noháče a Hrušky. Rok jsme zakončili dvěma přípravnými turnaji kadetů. Družstvo kadetů B zvítězilo na vánočním turnaji v Blansku a kadeti A skončili na stejné příčce v tradičním vánočním turnaji kadetů ve sportovní hale TJ Lokomotiva Břeclav. Pajda

ÚSPĚCHY NA BÝK 2016

19. 1. 2016

kamenska.jpg

V sobotu 16. ledna se v Brně konal tradiční yoyo závod BÝK 2016. Naši yoyerskou komunitu zastupovali tři závodníci a rozhodně se není za co stydět.

V kategorii začátečníků se na pěkném čtvrtém místě umístil Lukáš Zvonek. V kategorii středně pokročilých bramborovou medaili získal Samuel Martečík.

Duhovku Břeclav reprezentovala také Veronika Kamenská, přihlásila se do dvou kategorií – pokročilí a x-divize.

V pokročilých se probojovala do finále a nechala tak za sebou více než 30 závodníků. Poprvé si tak vyzkoušela freestyle, se kterým bude bojovat na březnovém mistrovství Evropy. „Celý freestyle se povedl, finále jsem si chtěla užít a tak mě nesvazovala nervozita,“ řekla po závodech Veronika. Nakonec skončila na krásném desátém místě a zajistila si tak umístění v Českém yoyo poháru v TOP1O.

V x-divizi předvedla dvouminutový freestyle s yoyem, kde konec provázku není přivázán k prstu, ale na jeho konci je protizávaží ve formě kuličky. Yoyer tak předvádí triky nejen se samotným yoyem, ale i s protizávažím. Veronika opět předvedla, že je jí tento styl blízký a získala druhé místo.

„Brno pro mě bylo generálkou na Mistrovství Evropy, zkusila jsem si svůj freestyle a teď už vím, co ještě vyladit. Doufám, že na Evropě se mi to povede alespoň tak jak loni.“

BŘECLAVSKÉ YOYO BATTLY

13. 12. 2015

byb15.jpg

V sobotu 12. prosince se v prostorách SVČ Duhovka konala soutěž BYB - Břeclavské Yoyo Battly. Akci pořádali vedoucí yoyo kroužku Pavel Kurtin a Veronika Kamenská, která se kromě role organizátorky také zhostila role rozhodčí.

V kategorii začátečníků se zúčastnilo celkem 5 soutěžících. Kluci museli bez chyby projít zadaným trickstylem.. První místo nakonec získal a zlatou medaili si odnesl Jirka Horňák, druhý byl Lukáš Zvonek a třetí Ondřej Štefan.

Hlavní část soutěže byla věnována yoyo battlům. Přihlásilo se celkem 14 yoyerů z Česka i Slovenska. Proti sobě na podiu vždy stáli dva soutěžící, porota vybírala toho lepšího, který v yoyo pavouku postupoval dále. Šanci vyhrát, ale měli i ti, kteří v některým z kol v hlavním pavouku prohráli, protože dostali druhou šanci ve vedlejším pavouku. Tuto možnost využili a své výkony zlepšili nakonec dva ze tří borců, kteří stáli na stupních vítězů.

Na krásném čtvrtém místě byl břeclavský Samuel Taláb, třetí místo získal Samuel Martečík, také yoyer z Břeclavi. Druhé místo obsadil loňský vítěz – Matěj Bělousov ze Slovenska. Zlatá medaile a první místo putovalo opět na Slovensko. Pvní vítězství v yoyo soutěží tak velmi potěšilo Lukáše Matulníka.

Organizátory potěšila i velká účast rodičů. Velké dík patří všem sponzorům, rozhodčím a také moderátorce celé soutěže – Anně Zikové.

VERONIKA KAMENSKÁ DRUHÁ NA MISTROVSTVÍ REPUBLIKY

2. 11. 2015

kamenska2.jpg

V sobotu 31. 10. 2015 se v Praze konalo 12. Mistrovství České republiky v yoyování. Registrovalo se asi 200 závodníků z celé České republiky, samostatná kategorie byla pro soutěžící ze zahraničí.

Veronika Kamenská už od začátku patřila mezi favoritky kategorie Women (na posledním Mistrovství Evropy byla v této kategorii druhá). Startovala jako první, freestyle se až na malé chybičky zadařil a Verča nasadila laťku hodně vysoko. Nakonec dosáhla na stupně vítězů, o titul ji připravila až jedna z nejlepších yoyerek světa, Američanka Ann Connolly.

KREATIVNÍ DÍLNY NA DUHOVCE

21. 10. 2015

mastiperka.jpg
Výtvarný ateliér pracuje při Středisku volného času Duhovka v Břeclavi již mnoho let. Zaměřuje se od podchycení talentu u těch nejmenších dětí až po přípravu starších na přijímací zkoušky na umělecké školy všeho typu. A stále se tam něco děje. V jeho činnosti najdeme různé aktivity: výtvarné kroužky, účast na výtvarných soutěžích, výstavách i mezinárodních projektech.
Tradiční akcí pedagogů a metodiků je organizace, často ve spolupráci s městem Břeclav dalšími organizacemi, výtvarných soutěží s tématy ochrany přírody nebo lidových zvyků na Slovácku.  Právě nyní, na podzim, je vyhlášen 12. ročník dětské výtvarné soutěže "Moje město, můj kraj" - tentokrát na téma "Podzim a zima na Slovácku". 
O zručnosti a umělecké invenci členů ateliéru svědčí i pořádání pravidelných výtvarných a kreativních dílen -  například s problematikou lidové umělecké výroby.  Takovou akcí byla i poslední dílna, kde si členové kroužků i veřejnost  mohli vyzkoušet mizící výrobu "mastipírek" z husího peří. V podzimních měsících nás čekají již tradiční Adventní a Vánoční dílny. Zde si zájemci – děti i dospělí mohou vyrobit vlastní adventní nebo závěsný věneček, vyzkoušet méně známé pečení vánoční oplatky, opékání jablek nebo i tradiční lití olova. Přijďte, dveře ateliéru jsou stále otevřené všem kreativní lidičkám.
Dagmar Malinová, Soňa Hošková

SOFTBALL V ZÁŘÍ

29. 9. 2015

soft_zari.JPG
Hned první víkend po zahájení nového školního roku, vyrazili naši žáci na turnaj 2. ligy žáků do Prahy s nadějí možného postupu na finálový turnaj MČR hráčů do 13 let. Bohužel již první porážka od Sezimova Ústí předurčila naše celkové 7. místo a naděje se rázem rozplynuly. O týden později se mnohem lépe vedlo kadetům na turnajích v Mostu a Chomutově. A družstvo znovu postoupilo do finále extraligy, kde podlehlo lídru tabulky havlíčkobrodských Hrochům jen těsně 3:4. B družstvo vybojovalo ve 3. lize kadetů velmi pěkné 3. místo. Žáci ukončili sezónu na turnaji v Chomutově 19. - 20.9. Pátým místem sice udrželi celkovou 4. příčku ve druhé lize žáků, bohužel již bez možnosti postupu na závěrečné finále. V sobotu 26.9.2015 se uskutečnilo finále Moravskoslezské ligy kadetů - neoficiální Mistrovství Moravy a Slezska hráčů do 16 let. Prvními dvěma vítězstvími jsme si sice zajistili přímý postup do finále, kde jsme ale pak poněkud nešťastně prohráli s naším největším rivalem Buldoky z Lednice a museli vzít za vděk "pouze" 2. místem. Nejvýznamnější akcí pro veřejnost byl na závěr měsíce Bee Ball Day. O něm však již na jiném místě. Pajda

BEE BALL DAY V BŘECLAVI

29. 9. 2015

BeeBall.jpg
Ideální počasí v pondělí 28.9.2015 vylákalo na šedesát sportumilovných nadšenců na softballové hřiště TJ Lokomotivy Břeclav. Softballová oddíl "Locos Břeclav" ve spolupráci s Duhovkou SVČ  zde uspořádal Bee Ball Day v rámci celostátní akce, která souběžně probíhala v dalších 12 městech po celé ČR. Příchozí si mohli vyzkoušet odpalování míčků ze stativu do dálky (absolutním vítězem se stal třináctiletý Adam Zobač výkonem 47,5 m) či odpalování míčku na nadhazovací stroj v pálkařském tunelu. Největší pozornosti se však těšily zápasy dětí proti rodičům. V nich nakonec zvítězili rodiče za podpory kadetů softballového oddílu. Zveme všechny příznivce rekreačního hraní na další "slowpitchový" zápas v neděli 11.10.2015 v 15.00 hodin na softballovém hřišti. Pajda

HŘIŠTĚ SNŮ 2 (24. - 28. 8. 2015)

21. 9. 2015

hristě_snu_2.JPG
Tradiční sportovní soustředění softballových kroužků, před začátkem nového školního roku a před podzimní částí softballových soutěží. Skvělá účast – 12 žáků a 12 kadetů (ač ne všichni absolvovali všech 5 dnů). Hlavní náplní byla taktická příprava družstev v obraně i útoku, dvojfázový trénink dopoledne od  Program byl doplněn v poledním klidu promítáním filmů s baseballovou tématikou, hraním deskových her, diskusí nad cíli družstev v roce 2015 s výhledem na další 4 roky. Kadeti navíc ve čtvrtek 27. 8. navštívili zápasy Superpoháru mužů v Praze a žáci navštívili ve stejný den Městské koupaliště v Břeclavi.

LETNÍ SOFTBALLOVÉ SOUSTŘEDĚNÍ (20. - 24. 7. 2015)

21. 9. 2015

soustredeni.jpg
Letní soustředění na „již tradičním“ místě v Havlíčkově Brodu. Zázemí hřiště a tréninkové možnosti byly želbohu ovlivněny právě probíhající rekonstrukcí budovy šaten. Účast byla stále ještě v "normě", i když proti loňskému roku, kdy bylo soustředění spojení s nadhazovací klinikou a návštěvou zápasů na ME mužů, nás bylo o něco málo méně. Škoda pro všechny, kteří se neúčastnili. Program – dvojfázové tréninky na hřišti, byl doplněn ve středu vycházkou do lomů v okolí Lipnice nad Sázavou a koupáním. Večer jsme se v diskusích zaměřili na osobní a skupinové cíle, hraní deskových her a promítáním filmů. 

LETNÍ TÁBOR KLM V PODHRADÍ NAD DYJÍ (27. 6. - 6. 7. 2015)

21. 9. 2015

tabor_KLM.JPG
Letošní tábor Klubu lesní moudrosti se uskutečnil již podruhé na louce u Podhradí nad Dyjí a jeho hlavní náplní byla stavba a zdokonalování se v zálesáckých dovednostech. Děj celotáborové hry se nesl v duchu světa Harryho Pottera. Děj se sice neodehrával v Bradavicích, ani v době jejich nejslavnějšího studenta, ale i tak jsme si užili dobrodružství, magie, čar a kouzel. Zahráli jsme si famfrpál, vysvobodili z Azkabanu neprávem uvězněného ředitele čarodějnické školy a podstoupili vítěznou bitvu se smrtijedy a mozkomory, aby zase jednou dobro nabralo vrchu nad zlem.

YOYOHRANÍ

28. 08. 2015

yoyohrani09.jpg
Premiérově a nutno říct, že za velkého zájmu dětí proběhl letos příměstský tábor Yoyohraní. Jak již název napovídá, tematicky se týkal zejména výuky triků s yoyem. Děti se naučily ovládat tuto nezbednou hračku a celou účast na táboře završily účastí v páteční soutěži. Jak to všechno vypadalo napoví nejen několik FOTOGRAFIÍ, ale i následující video.

VESLAŘSKÝ KEMP

28. 08. 2015

veslari10.jpg
Ve spolupráci se Slováckým veslařským klubem proběhl letos premiérově veslařský příměstský kemp. Tematicky se pochopitelně týkal zejména výuky veslování pod vedením zkušených sportovců. Jak to všechno vypadalo napoví několik FOTOGRAFIÍ.
 

ANGLIČTINA HROU

13. – 17. 7. 2015

anglictina_hrou_007.jpg
Letní prázdniny jsou dlouhé a jazyková paměť dětských hlaviček zaslouží v jejich půli trošku občerstvit. Příměstský tábor, kde se dopolední hravé opakování angličtiny kloubí s odpoledním pohybem, sportem a odpočinkem, má na Duhovce každoročně dostatek zájemců. Letos se ve třídě paní kolegyně Nešporové sešlo 9 chlapců a 12 děvčat z 1. stupně všech základních škol z Břeclavi i několika okolních obcí. Tradiční program letos zpestřila praktická výuka první pomoci a beseda o práci záchranářů. Horké odpolední počasí si vyžádalo rozšířit tradiční osvědčené zábavy (sportovní hry, hledání pokladu, zkouška odvahy) o vodní bitvu, rukodělné aktivity a další program omezující pobyt dětí pod rozpáleným sluncem. Jak to všechno vypadalo, napoví několik FOTOGRAFIÍ.
 

WE WILL ROCK YOU!

25. 07. - 01. 08. 2015

lipnice_2015_06.jpg
Už po osmé zamířili účastníci zážitkového kurzu do legendami opředené základny Lom na hřebenech v Lipnici nad Sázavou. Tentokrát se program nesl v duchu hudebním a byl určen pro věkovou kategorii 18+. Zážitek, jak známo, je nepřenosný. Zejména, když vám na závěr akce přijede naživo zahrát vaše oblíbená kapela. Ale snad o atmosféře napoví alespoň několik FOTOGRAFIÍ.

SOFTBALL V ČERVNU

30. 06. 2015

cerven.jpg
Nejvýznamnější akcí v celém roce byl bezesporu domácí turnaj 3. kola extraligy kadetů, který jsme pořádali 6. - 7.6. na hřišti TJ Lokomotivy Břeclav. Za účasti 5 týmů z Prahy, Mostu, Havlíčkova Brodu a Lednice jsme vybojovali skvělé 2. místo, kdy jsme v boji o postup do finále konečně porazili Most 13:1. V sobotu 13.6. sehráli na domácím hřišti kadeti A další trojutkání MSLM. Nejprve podlehli Severu Brno vysoko 5:20, ve druhém zápase porazili Predátors Otrokovice 7:1. V sobotu 20.6. jsme ukončili své účinkování v Moravské lize žáků na turnaji v Otrokovicích pěkným 2. místem. Poslední předprázdninový víkend nejprve kadeti A doplnění našimi muži a juniory sehráli další trojutkání - nejprve porazili Otrokovice 18:5 a pak podlehli Ostravě 4:19. V neděli proběhl poslední turnaj Moravské ligy t-ballu. Po základní skupině jsme skončili 3. a v semifinále podlehli jen těsně Blansku 3:5. Potěšil také velmi vyrovnaný zápas s Kunovicemi, kdy jsme prohráli o jediný bod v dohrávce zápasu. Celkově jsme skončili třetí.
Pajda

MLADÍ UMĚLCI SE ZAMÝŠLELI NAD ODKAZEM A VAROVÁNÍM 2. SVĚTOVÉ VÁLKY

1. 06. 2015

happening.jpg

Mladí umělci se zamýšleli nad odkazem a varováním 2. světové války

V pondělí 1. 6. se na zahradě Střediska volného času Duhovka na Lidické ulici sešlo na 35 mladých umělců - výtvarníků z břeclavských škol na 2. ročníku Výtvarného happeningu. Letos se měli zamýšlet nad výtvarným vyjádřením a zpracováním čísla 5, jako symbolu konce 2. světové války.         

Jak uvedla kurátorka projektu břeclavská historička PhDr. Alena Káňová, Břeclav v průběhu a na konci války velmi utrpěla, ať už likvidací elity zdejších občanů židovské národnosti, tak i nešťastnými nálety spojeneckého letectva na centrum tehdejšího města. Neméně zajímavou, i když téměř neznámou kapitolou válečných let v Břeclavi byla například existence sběrných a pracovních táborů, kde ruští zajatci a židovští vězňové pracovali v krutých podmínkách.

Studenti a žáci tyto všechny informace zařadili symbolicky do svých výtvarných prací, číslo pět prolínalo a propojovalo jejich nápady na zpracování tohoto historického tématu. Po tříhodinové práci mohla tak porota vyhodnotit nejlepší práce, uspěli tedy Lída Garčicová a Ivana Poláchová, Petr Mendl a Ivana Petříková, Sandra Drnovská a Hana Vančurová, Jirka Kadlec, Katka Kuneschová, Barbora Valášková a Klára Michlovská, Monika Lorincová, Tereza Čechová a Monika Giričová. Nejlepší práce budou postoupeny do mezinárodního výtvarného projektu, který organizuje každoročně Památník obětí holokaustu v Terezíně.

Za SVČ Duhovka Břeclav D. Malinová a S. Hošková

Více fotografií ZDE.

SOFTBALL V KVĚTNU

31. 05. 2015

kveten.jpg
Měsíc květen začal prvním májem a turnajem 1. kola extraligy kadetů v Praze - Bohnicích. Naše A družstvo na něm vybojovalo 3. příčku, když v postupu do finále podlehlo těsně Mostu 1:2.. V neděli 3.5. skončili žáci na turnaji Moravskoslezské ligy žáků v Otrokovicích druzí a o týden později 9. - 10.5. v 1. kole 2. celostátní ligy žáků obsadili 5. příčku. 16. - 17.6. pořádali Bulldogs Lednice domácí 2. kolo extraligy kadetů, kde jsme zopakovali umístění z Prahy. Zároveň, ale naše B družstvo bojovalo v Pardubicích ve 2. kole 3. ligy kadetů a překvapilo skvělým výkonem a bez zraněného Vevči skončilo na 4. místě. 23. - 24.5. se umístili žáci o stupínek lépe než posledně - na 4. místě ve 2. lize žáků. Závěr měsíce patřil opět kadetům - A družstvo sbíralo zkušenosti v Moravskoslezské lize mužů. Na trojutkání v Lednici získalo dva skalpy - porazilo domácí Bulldoky i Snails Kunovice B. V neděli proběhl turnaj Moravskoslezské ligy kadetů, kterého se po odhlášení Kunovic zúčastnili jen tři družstva. S jednou porážkou (s Ostravou 5:14) a jedním vítězstvím (s Lednicí 11:5) jsme skončili druzí. Pajda

DEN DĚTÍ V PRAVĚKU

29. 05. 2015

pravek.jpg

Děti z pěti břeclavských základních škol se v pátek 29. 5. 2015 dopoledne proměnily v pralidi. Na zahradě střediska volného času Duhovka měly možnost si na 22 stanovištích si vyzkoušet, jak se žilo lidem v pravěku. Šípaly a opracovávaly pazourek - původní technikou doby kamenné -za použití kamenných, parohových a měděných nástrojů. Vyráběly pravěkou keramiku. Poznávaly také historické lokality, skládaly pravěké puzzle a pexeso. Bubnovaly, poslouchaly hudbu doby kamenné - tvořily skořápkové zvučenky. Malovaly skalní nástěnné malby, rozdělávaly oheň třením dřev. Nechyběla ani pravěká kuchyně s úpravou masa na kamenech či pečení placek, které patřily za atrakci. Zdobily se pletenými, tkanými a plstěnými náramky, které si sami vyrobily. Zkoušely si házet pravěkým prakem a vrhat bolasem, střílet lukem na jelena a další hry a soutěže motivované pravěkem.

Více fotografií ZDE.

NETRADIČNÍ DOMEČKY

23. 05. 2015

hmyzi_domecek.jpg

V sobotu 23. května se sešla zhruba třicítka dětí a rodičů, které neodradilo ani deštivé počasí- na zahradě Duhovky. Zde si mohli vyrobit malý hmyzí domeček z květináče. Na Duhovce byl nachystán veškerý materiál na stavbu-nářadí, výplň domečků, květináče, lepidlo, barvičky a štětce k jejich pokreslení. Součástí akce bylo i povídání o významu hmyzích domečků a společné dokončení interiéru velkého hmyzího domečku pod vedením pana Filipa Šálka ze sdružení Lužánek. Tento bude součástí budoucí přírodní zahrady na Duhovce. U domečku je umístěna informační cedule popisující jeho význam a možnost, jak si takový hmyzí domeček postavit a pomoci tak hmyzu k lepšímu přežití v našich zahrádkách.

BLYK 2015 - ČTYŘI POHÁRY MAJÍ BŘECLAVÁCI

10. 05. 2015

BLYK2015.jpg
Na mezinárodní den yoya se v Břeclavi v sobotu 6.6. konal BLYK – Břeclavský yoyo kontest. Závody organizovala SVČ Duhovka pod vedeném vedoucích yoyo kroužku Pavla Kurtina a Veroniky Kamenské, která část soutěže i rozhodovala a části se zúčastnila jako soutěžící.
 
Závodilo celkem 34 závodníků zejména z Břeclavi, Prahy, Hodonína a Bratislavy. Soutěžilo se celkem ve čtyřech kategoriích – začátečníci, středně pokročilý, X-divize a 1A open, a to vždy ve freestylu.
 
První místa a poháry ve všech kategoriích získali soutěžící z Břeclavi. Všichni se poctivě připravovali a ladili formu zejména na yoyo kroužku na Duhovce.
V začátečnících s přehledem vyhrál Tomáš Kováč, na druhém místě se umístil Tomáš Havelka a třetí byl Šimon Vydra. 
 
Velký souboj nastal v kategorii středně pokročilých, kde na prvním místě byl Jan Davčik, na druhém Jakub Hlaváč a na třetím Samuel Martečík.
 
V X-divizi se utkali soutěžící s alternativními styly yoyování. První místo zaslouženě získala a předběhla tak všechny ostatní yoyery Veronika Kamenská, druhý byl Jakub Dolejš a třetí Martin Žůrek.
 
Závěr soutěže přinesl hlavní kategorii – 1A open, kde své síly změřili nejzkušenější borci od Prahy až po Bratislavu. Zde opět s přehledem a s náskokem 30-ti bodů zvítězila břeclavská reprezentantka Veronika Kamenská. Další místa putovala do Prahy – druhý byl Jakub Dolejš a třetí Jakub Velek.
 
Velké dík patří také sponzorům, rozhodčím a moderátorce celé soutěže – Anně Zikové.

NA SOUTOK

10. 05. 2015

nasoutok_16.jpg
Třetí ročník naší cykloturistické jízdy přivedl na soutok řek Dyje a Moravy 102 účastníků – především rodičů s dětmi. Osvědčila se spolupráce s polesím v Lanžhotě, městem Břeclav i firmou Racio, chybným krokem bylo zvolení akce v neděli – při dalším ročníku se vrátíme s termínem akce opět na některou sobotu v první polovině května 2016.
Více fotografií ZDE.

VERNISÁŽ

06. 05. 2015

vernisaz_01.jpg
Šestý květen byl ve znamení umění. Na hlavní budově Duhovky SVČ se konala vernisáž výstavy k vyvrcholení 24. ročníku výtvarné soutěže pořádané ke Dni Země. Té se zúčastnilo přes sedm stovek dětí a dětských kolektivů. Dlužno dodat, že i přes velkou účast nebylo vůbec snadné vybrat těch šedesát dva „lepších,“ kteří si nakonec odnesli ceny. Jež přijeli předat místostarostové města pan Milan Vojta M.A. a pan Zdeněk Urban Ing.. Výtvarná díla budou k vidění až do konce května, proto, pokud jste z nějakého důvodu nestihli vernisáž, pak neváhejte a jděte si výstavu prohlédnout, věřte, že to stojí za to.
Více fotografií ZDE.

PÁLENÍ ČARODĚJNIC NA DUHOVCE

30. 04. 2015

carodejnice_11.jpg
Jako každý rok se na Duhovce 30. 4. pálí čarodějnice, kde na děti čeká kromě pálení i spoustu her, soutěží a doprovodného programu. Letos nám pálení zahájil Dramatický kroužek při Duhovce, hrou Čarodějnice. Své taneční umění nám ukázala taneční skupina E. M. Dancers a Amira belly dance. Program pokračoval vystoupením Yoyerů a šermířským vystoupením. Celou akci zakončila tanečnice Rasha tancem s ohnivými vějíři. Během celého programu, mohly děti plnit na osmi různých stanovištích úkoly. Nechyběl ani slalom na koštěti, míchání kouzelných lektvarů, tvoření pavučinek a mnoho dalšího. Kdo dostal hlad, mohl se obsloužit trampskou cigárou nebo výbornou palačinkou. Více fotografií ZDE.
 

SOFTBALL V DUBNU

soft_duben.JPG
Měsíc duben se nesl ve znamení kvalifikačních turnajů do celostátních soutěží. Zatímco kadeti postoupili do extraligy poměrně s přehledem (ve skupině podlehli jen loňským mistrům z Havlíčkova Brodu těsně 3:4), žáci podstoupili své zápasy v těžší skupině a tak vše vsadili na opravné zápasy a hned v tom prvním se jim bohužel nepodařilo porazit Spectrum Praha a tak stejně jako loni budou hrát 2. ligu. Ještě před samotnými kvalifikacemi ale proběhly dva přípravné turnaje Moravskoslezských soutěží mládeže v Kunovicích. V tom prvním, v sobotu 11.4. obsadili žáci 3. příčku za domácími Snails a brněnským SK Sever. Den na to proběhl turnaj kadetů, kam vyrazily obě naše družstva. Béčko si vedlo velmi dobře a po těsných porážkách od Bulldogs Lednice a Snails Kunovice skončilo na 4. místě. Družstvo A v turnaji zvítězilo. Pajda

DEN ZEMĚ NA DUHOVCE

24. 04. 2015

denzeme_01.jpg
 
Den Země, jehož patronem byl všem známý Ferda Mravenec, měl velký úspěch u dětí ze ZŠ Kupkova a ZŠ Jana Noháče, pro něž byla akce určena. Malí badatelé byli vypuštěni do areálu SVČ Duhovka, v němž bylo rozeseto na třicet stanovišť, na kterých se děti zábavnou formou dovídaly zajímavé věci z oblasti přírodovědy, o nichž by se jinak nedozvěděly. Aby si ale děti odnesly i něco na památku, nesměly chybět výtvarné hříčky, jejichž cílem bylo přetvořit něco nepotřebného v malé umělecké dílko.
Více fotografií ZDE.

ZASAZENO!

20. 4. 2015

sazeni_stromku_10.jpg
18. dubna 2015 jsme si užili pracovní sobotu. Za vydatné pomoci rodičů, dětí i přátel Duhovky jsme vysázeli 85 tújí podél ulice J. Opletala a vytvořili tak základ pro živý plot, který by měl v budoucnu alespoň částečně krýt a chránit náš areál. Děkujeme všem pomocníkům, že měli chuť a náladu v ne příliš vlídném počasí přiložit ruku k dílu.
Několik fotek ZDE.

VELIKONOČNÍ DÍLNA

30. 03. 2015

V pondělí 30. 3. 2015 proběhly v klubovně Duhovky Velikonoční dílny pro malé kutily z 2.A ze základní školy Na Valtické. Společně se děti nejprve dozvěděly něco víc o Velikonočních zvycích a tradicích ze svého okolí. Poté se vrhly na zdobení vajíček, které zasadily do květináče dle vlastní fantazie. Dále tvořily věnec z vrbového proutí, vytvarován do podoby ptáčka. Díky těmto krásným dekoracím se pak změnily domovy dětí v malá velikonoční království.

VELIKONOČNÍ VÝPRAVA KLM DO ADRŠPAŠSKÝCH SKAL

velikonoce_klm.jpg
Letos jsme se po šesti letech vydali na oblíbené místo oddílových velikonočních výprav (1. se zde konala již v roce 1977!) do Teplicko-adršpašských skal. Ubytování bylo domluveno v chalupě A-TOM v Dědově. První den jsme i s batohy absolvovali výstup na Ostaš, kde jsem prolezli Sluj českých bratří a skalní bludiště Kočičí hrad. V dalších dnech jsme podnikali výpravy do okolních skalních měst u Teplic a Adršpachu a Broumovských stěn. Skauti v našich řadách se připravovali v řadě soutěží na Svojsíkův závod a také jsme užili velikonočních svátků. Pajda

SOFTBALLOVÉ AKCE

softakce_06.jpg
 
Přiblížila se doba kvalifikací a tak měsíc březen byl softballovo – t-ballovými akcemi poměrně nabitý. V sobotu 14. 3. 2015 proběhlo soustředění t-ballistů a žáků, kde jsme si ujasňovali složení družstev pro soutěže nejmenších, v pondělí 16. 3. proběhlo 2. kolo t- ballové ligy 1. stupně ZŠ (1. ZŠ Slovácká, 2. ZŠ Kpt. Nálepky, 3. ZŠ Valtická, 4. ZŠ J. Noháče) a o čtrnáct dní později 3. kolo softballové ligy pro 2. stupeň (1. ZŠ Slovácká, 2. ZŠ Lednice, 3. ZŠ Kupkovy) V neděli 29. 3. se vydali nejmenší softíci do Kunovic na 2. kolo Moravskoslezské ligy t-ballu (1. Snails Kunovice, 2. Olympia Blansko, Locos Břeclav, 4. Sever Brno).  A mezi tím vším jsme se pustili do menší rekonstrukce hřiště, abychom jej připravili na letošní sezónu. Děkuji tímto všem zúčastněným, kteří neváhali přiložit ruku k dílu. Pajda
softakce_01.jpg softakce_02.jpg softakce_03.jpg softakce_04.jpg
softakce_05.jpg softakce_07.jpg softakce_08.jpg softakce_09.jpg

E. M. DANCERS MAJÍ 4 NOMINACE NA SVĚTOVÝ TANEČNÍ ŠAMPIONÁT

27. 3. 2015

dancestar_14.jpg
O víkendu se naše taneční skupina E. M. Dancers zúčastnila prestižní taneční soutěže DanceStar Slovakia 2015, která se konala v Piešťanech a která byla kvalifikací na Světový taneční šampionát. Soutěž byla hodnocena mezinárodní porotou, ve které zasedly neuznávanější taneční kapacity z celého světa, a ty do Světového finále vybraly jen ty nejlepší. To se koná v květnu v chorvatské Poreči a naši tanečníci se ho díky nominacím, které získali, mohou též zúčastnit. 
Tanečníci celkem přivezli 1x zlato, 2x stříbro a 3x bronz a čtyři choreografie získaly nominaci na Mistrovství světa.
Již v roce 2013 se nám podařilo z této prestižní soutěže dovézt dvojnásobný titul vicemistrů Světa a jednu bronzovou příčku a proto bychom rádi opět reprezentovali Břeclav a Českou republiku a využili tak možnost opět zabojovat o titul mistra světa 2015.
Rádi bychom tímto oslovili širokou veřejnost a požádali o pomoc se spolufinancováním této náročné akce. Budeme rádi za každý příspěvek, který nám pomůže snížit náklady a umožnit tak dětem zúčastnit se Světového tanečního šampionátu. Předpokládané náklady pro jednu taneční skupinu činí ca 300 000,- Kč .
Všem sponzorům i městu Břeclav jménem obou skupin předem děkujeme za jakékoliv příspěvky a vážíme si toho, že nám pomáháte.
Fotografie z akce si můžete prohlédnout ZDE.

UKLIĎME BŘECLAV

21. 3. 2015

uklidmebreclav_04.jpg
V sobotu 21. března 2015 proběhla akce Ukliďme Břeclav, sterá byla součástí celosvětová akce Clena Up Clean Up the World – pod českým názvem Ukliďme svět! V krásný jarní den přišlo po obědě na turistickou základnu Kančí obora téměř sto lidí z našeho města. Velkou část tvořili děti z kroužků Duhovky (Ochránci přírody, Rosničky, Klub lesní moudrosti) a přišli také skauti z oddílu Plamen, YMCA skauti, děti z IQ Roma servis, několik dospělých dobrovolníků a také nám pomohli vězni z Břeclavské věznice. Uklízeli jsme prostor za pivovarem, zimním stadionem, okolo Včelínku a za úpravnou vody. Příměstská krajina se znečišťuje díky lidským sídlům a množstvím akcí v sezóně rychle. Ale je zde mnoho odpadu z probíhajících stavem a letitý nepořádek, který jsem vyvezli lidé ze staveb, domácností, oprav aut. V lesích okolo města se tvoří kolonie bezdomovců, kteří začínají být hlavním zdrojem odpadu, včetně nebezpečného. Letos se uklidila opravdu velká plocha lesa, ale stále je hodně práce za námi a pravidelným úklidem se nám daří jmenovaná lokalita udržovat čistá. Po vykonané práci následovala zasloužená odměna v podobě táboráku. Fotografie z akce si můžete prohlédnout ZDE a článek o úspěchu akce ZDE
Všem účastníkům patří velký dík.

TURNAJ V OSADNÍCÍCH Z KATANU

15. 3. 2015

osadnici_05.jpg
V neděli 15. 3. 2015 se odpoledne v kině Koruna sešla jen hrstka příznivců stolní deskové hry Osadníci z Katanu z Břeclavi a okolí "Využili jsme prvního volného termínu, abychom turnaj mohli uspořádat. Bohužel vše bylo dost narychlo a tak byla letos účast poněkud slabší než obvykle. Je to škoda, ale nechtěli jsme turnaj již odkládat, protože loni se nám jej z podobných důvodů nepodařilo uspořádat vůbec." komentoval situaci vedoucí turnaje Vlastimil Kubát. Z tuctu účastníků se nejvíc dařilo Jakubu Kušnierovi, kterému vítězství ve dvou ze tří kol zajistilo i celkové prvenství. Na dalších místech skončili Štěpán Popelka a Štěpán Fiala z Mistřína. Celkové výsledky zde.
 

VERONIKA KAMENSKÁ ZLATÁ A STŘÍBRNÁ NA MISTROVSTVÍ EVROPY!

9. 3. 2015

kamenskaevropa.jpg
Vynikajícího úspěchu dosáhla reprezentantka Duhovky (a pochopitelně České republiky) - yoyerka Veronika Kamenská. Na mistrovství Evropy v polském Krakově skončila mezi ženami na úžasném druhém místě a v kategorii Trick ladder se stala dokonce evropskou šampiónkou!
Veronice patří obdiv a obrovská gratulace!
Video ze "stříbrného" závodu naleznete ZDE.

SOFTBALL V ÚNORU

První zkouška našeho žákovského družstva v sobotu 14.2.2015 na turnaji Moravskoslezské ligy žáků v hale TJ Lokomotivy byla poznamenána neúčastí řady hráčů základní sestavy. Zbylí bojovníci, ač se snažili seč mohli vyšli tentokrát na prázdno a po porážkách 4:10 os Severu Brno a 3:7 od Kunovic jsme skončili na 3. místě (tým predátorů z Otrokovic se tentokrát neúčastnil). Na závěr jsme sehráli ještě jedno přátelské utkání se Seveřany a po krásném vyrovnaném výkonu jsme i tentokrát prohráli byť jen 3:5.
Den po soutěži žáků vyrazila do boje i naše děvčata. Na Moravskoslezskou ligu dívek v Kunovicích jich nakonec odjelo 5 (nemoci řádily i v jejich řadách), aby doplnily řady kunovických Snails. Svými výkony na sebe upozornily zejména Bára, která patřila k nejlepším pálkařkám a Klára, která naopak prokázala přehled a dovednosti v obraně a na všech postech, kde hrála patřila k nejlepším. Pajda

ZIMNÍ TÁBOR V ROKYTNICI V ORLICKÝCH HORÁCH

21. 2. 2015

21. února začaly „jarní“ prázdniny a my jsme se členy a kamarády našich kroužků vyrazili do zimních hor užít posledních zbytků sněhu. Tentokrát jsme se vypravili do Rokytnice v Orlických horách. Hned první večer nás překvapil pan domácí milou návštěvou svých přátel, kteří se sešli, aby si zamuzicírovali, a my jsme si mohli s nimi zazpívat i řadu našich oddílových písniček. Hlavní náplní programu pobytu však bylo lyžování v Říčkách, výcvik a výpravy na běžkách na hřeben Orlických hor a vycházky na sněžnicích do okolí.  Uprostřed pobytu proběhla návštěva krytého bazénu v Rychnově nad Kněžnou a po večerech jsme se zdokonalovali v tradičních dovednostech – první pomoci, manuální zručnosti, logickém myšlení a hráli různé karetní hry. Na závěrečný večer jsme si nechali znovu zpívání a také promítání filmů. Pajda
rokytnice_01.jpg rokytnice_02.jpg rokytnice_03.jpg rokytnice_04.jpg rokytnice_05.jpg rokytnice_06.jpg

BRNĚNSKÝ YOYO KONTEST 2015

21. 2. 2015

byk_31.jpg
Celý sobotní den byl pro naše yoyery ve znamení soupeření na výborně obsazeném Brněnském yoyo kontestu 2015. Kategorii začátečníků reprezentovali Ondra Vysocký, Martin Šmerda a Filip Hadač, ve středně pokročilých se statečně bili Samuel Martečík, Samuel Taláb a Martin Halady. Veronika Kamenská zastupovala Duhovku dokonce ve dvou kategoriích - X-divizi a pokročilých.
A jak to všechno dopadlo? Báječně!
Všichni tři začátečníci se umístili do šestého místa a Martin Halady obsadil v těžké konkurenci báječné 13. místo mezi středně pokročilými.
Verča je kapitola sama pro sebe! Mezi holkami v republice nemá konkurenci, v nadupané kategorii pokročilých skončila "mezi chlapy" na vynikajícím 9. místě. A X-divizi naprosto opanovala a zaslouženě si odvezla pohár za první místo! Za několik dnů nás bude reprezentovat na Mistrovství Evropy v Polsku, držte palce!
Rád bych také poděkoval ochotným rodičům, kteří vyřešili nečekanou a o to zoufalejší situaci na brněnském nádraží a pomohli nám s odjezdem domů. Moc děkujeme! Kurty.
 
Fotky z akce naleznete TADY.
Podívejte se také na jedno z vystoupení Verči Kamenské, popřípadě na všechna videa na našem YouTube kanále.

ZVEŘEJNĚNY LETNÍ TÁBORY 2015!

13. 2. 2015

Připravili jsme pro Vás mnoho pobytových i příměstských táborů. Nabídka pokrývá celou plochu hlavních prázdnin 2015.
 

OKRESNÍ KOLO OLYMPIÁDY V NĚMECKÉM JAZYCE

19. 2. 2015

V minulých dnech proběhlo na Duhovce a na Gymnáziu v Břeclavi okresní kolo olypmiády v německém jazyce. Výsledkové listiny jsou ke stažení zde: kategorie I.A, kategorie II.A, kategorie III.A.

OKRESNÍ KOLO OLYMPIÁDY V ANGLICKÉM JAZYCE

11. 2. 2015

12. února proběhlo na Gymnáziu Břecav okresní kolo olympiády v anglickém jazyce pro studenty víceletých gymnázií a středních škol, které Duhovka pořádá. Výsledky:
 
Kategorie I.B
1. místo - Ryšavý Antonín
2. místo - Floriánová Karolína
3.-4. místo - Groh Petr
3.-4. místo - Zámečníková Jana
 
Kategorie II.B
1. místo - Tošerová Kateřina
2. místo - Porubská Sylva
3. místo - Panic Dominik
 
Kategorie III.A
1. místo - Pleskač Filip
2. místo - Machová Anna
3. místo - Kolínková Buhumila
 
Výhercům gratulujeme!
 
Kompletní výsledková listina kategorie I.B je ZDE
Kompletní výsledková listina kategorie II.B je ZDE
Kompletní výsledková listina kategorie III.A je ZDE

OKRESNÍ KOLO OLYMPIÁDY V ANGLICKÉM JAZYCE

11. 2. 2015

11. února proběhlo na Duhovce okresní kolo olympiády v anglickém jazyce. Celkem se zúčastnilo 23 soutěžících ve dvou kategoriích, kteří postoupili ze školních kol.
 
Kategorie I.A
1. místo - Pavel Ngo
2. místo - Adam Eliáš
3. místo - Michal Hubáček
 
Kategorie II.A
1. místo - Kryštof Knap
2. místo - Martina Ondříšková
3. místo - Jan Procházka
 
Výhercům gratulujeme!
 
Kompletní výsledková listina kategorie I.A je ZDE
Kompletní výsledková listina kategorie II.A je ZDE

LIMONÁDOVÝ JOE

10. 2. 2015

joe.jpg
Patnáctka členů přátel našeho Klubu přátel divadla vyrazila v úterý 10. 2. 2015 za kulturou do Brna. Cílem bylo divadelní představení v Radosti na motivy známého filmu Jiřího Brdečky Limonádový Joe. Srdce každého znalce tohoto filmu i westernového žánru musela nad touto parafrází zaplesat. Motivy i písně ze známého provedení byly doplněny novými z pera principála tohoto souboru Vlastimila Pešky a v jedné z rolí se předvedl i jeden z bývalých členů našich kroužků Radim Sasínek. Odjížděli jsme spokojení a už jsme přemýšleli na co vyrazíme příště. Pajda

SEVERNÍ VÍTR JE KRUTÝ

9. 2. 2015

Výpravy Klubu lesní moudrosti o pololetních prázdninách se pomalu a jistě zabydlují v našem kalendáři akcí. I letos jsme vyrazili na tradiční „zimní kurz“ her a pobytu na sněhu. Tentokrát na skautskou základnu Mercedes u Nového Města na Moravě. První den jsme věnovali výcviku na běžkách a večer hrám v klubovně a výuce country tanců. Druhý den jsme vyrazili na delší výpravu v okolí Nového Města, cestou jsme již absolvovali několik hříček velké hry Zlatá horečka, která vyvrcholila večerním výstupem do Chilcootského průsmyku a ranní hrou, při níž družstva nejprve hlásily své zábory, a pak se snažili na svých claimech vytěžit, co nejvíc zlata. Akce se povedla náramně, ač její fyzickou náročnost několik slabších kusů odstonalo. Pajda
severnivitr_01.jpg severnivitr_02.jpg severnivitr_03.jpg severnivitr_04.jpg
severnivitr_05.jpg severnivitr_06.jpg severnivitr_07.jpg severnivitr_08.jpg

BŘECLAVSKÉ YOYO BATTLY 2015 ZNAJÍ VÍTĚZE - JE ZE ZAHRANIČÍ.

7. 2. 2015

V sobotu 7. února proběhla na Duhovce otevřená yoyo soutěž Břeclavské Yoyo Battly 2015. Akce, kterou pořádal náš yoyo kroužek, se zúčastnilo 32 soutěžících z Česka i Slovenska. Soutěž měla opravdu vysokou úroveň a byli jsme svědky vynikajících výkonů. Vítězem se nakonec stal slovenský borec Matěj Bělousov, na druhé příčce se umístil "náš" Martin Halady a třetí místo obsadil Lukáš Jača ze Slovenska. Na krátký sestřih battlů tří nejlepších se můžete podívat.

SOFTBALL V LEDNU

6. 2. 2015

Leden byl již ve znamení pilné přípravy na nadcházející sezónu. V neděli 10. 1. jsme zahájili soustředění v hale ZŠ Kpt. Nálepky v Charvátské Nové Vsi. Soustředění proběhlo formou vzájemných zápasů napříč kategoriemi. Vítězem se stali pravděpodobně vždy favorité, ale skóre nikdo nehlídal, protože cílem bylo se po vánočních svátcích zase pomalu dostat do tempa a hlavně si užít softballovou pohodu. V sobotu 17.1. proběhl historicky první turnaj Moravskoslezské ligy v t-ballu v hale TJ Lokomotivy Břeclav za účasti našich nejmenších softíků. Oproti zkušenějším celkům z Kunovic a Blanska byly vidět naše nedostatky na pálce, kde máme ještě co zlepšovat. Vyrovnaněji jsme hráli se Severem Brno, ale dvě vítězství nad tímto soupeřem stačily jen na celkově 3. místo: 1. Snails Kunovice, 2. Olympia Blansko, 3. Locos Duhovka Břeclav, 4. SK Sever Brno. Ve stejný den naše děvčata vyrazila na pozvání Snails Kunovice na společné soustředění v Uherském Hradišti. Mezi dvacítkou dívek se ty naše určitě neztratily a doufáme, že navázaná spolupráce bude pokračovat startem našich holek v družstvech Kunovic. V neděli 25.1. se uskutečnilo 2.kolo Moravskoslezské ligy kadetů ve sportovní hale v Lednici. Naše družstvo složené napůl z hráčů A týmu doplněných "béčkaři" podlehlo ve vzájemném zápasu jen domácím Buldokům 4:6. A po vítězstvích nad Katalpou z Ostravy a Šnečky, kteří byli oslabeni velkou marodkou, skončilo na celkově druhém místě. Pořadí: 1. Bulldogs Lednice, 2. Locos Duhovka Břeclav, 3. Snails Kunovice, 4. Katalpa Ostrava. Poslední akcí mělo být vystoupení našich kadetů - juniorů - mužů na halovém turnaji "Otrokovický slajd", ale účast jsme museli kvůli velké marodce odříct. Nakonec si tak v Otrokovicích zahráli jen Pytlík (za Bulldoky) a Tejda s Georgem za domácí Predátors.
softleden_01.jpg softleden_02.jpg softleden_03.jpg
softleden_04.jpg softleden_05.jpg softleden_06.jpg

OKRESNÍ KOLO MATEMATICKÉ OLYMPIÁDY - KATEGORIE Z5

26. 1. 2015

21. ledna proběhlo na Gymnáziu ve Velkých Pavlovicích okresní kolo matematické olympiády. Vítězkou v kategorii Z5 se stala Ivana Kratochvílová ze Základní školy Břeclav, Slovácká, druhé místo obsadila Monika Míčková ze Základní školy Moravská Nová Ves a na třetí pozici se umístil Vojtěch Rabovský ze Základní školy Křepice.
 
Kompletní výsledková listina okresního kola matematické olympiády kategorie Z5  je k nahlédnutí ZDE.

HURÁ DO BONGA!

24. 1. 2015

V sobotu 24. 1. 2015 se skupina osmnácti dětí vydala do zábavního parku Bongo v Brně. I přes menší zpoždění v Břeclavi na nádraží, vystoupení z tramvaje o zastávku blíž a mírnou dezorientaci v uličkách, jsme se do Bonga dostali všichni v pořádku a v čas. Děti řádily jako utržené ze řetězu na skluzavkách, trampolínách, prolézačkách a spoustou dalších atrakcí. Po dobrém obědě, kde u dětí zvítězil kuřízek (kuřecí řízek) se chvilku odpočívalo a pak už jen celé odpoledne běhat a skákat a užívat si zábavy. Za odměnu dostali všichni (i vedoucí) památkovou placku z Bonga na tento super den a vyrazili jsme zpět ke svým domovům.
bongo2015_01.jpg bongo2015_02.jpg bongo2015_03.jpg bongo2015_04.jpg
bongo2015_05.jpg bongo2015_06.jpg bongo2015_07.jpg bongo2015_08.jpg

OKRESNÍ KOLO DĚJEPISNÉ OLYMPIÁDY

20. 1. 2015

dejepisna_olympiada_2015_06.jpg
20. ledna proběhlo na Duhovce okresní kolo dějepisné olympiády. Celkem se zúčastnilo 36 soutěžících, kteří postoupili ze školních kol. Vítězem se nakonec stal Vojtěch Doležal ze Základní školy Břeclav, Slovácká 40. Druhou příčku obsadil Vojtěch Antoš z Gymnázia Velké Pavlovice a na třetím místě se umístil František Svoboda ze Základní školy Velké Bílovice. Gratulujeme.
Kompletní výsledková listina je ZDE.

ZIMNÍ PŘECHOD PÁLAVY

10. 1. 2015

palava2015.jpg
První akce v novém roce, kdy po skončení vánočních prázdnin vyráží Klub lesní moudrosti ve spolupráci se skautskými oddíly Plamen a V trávě na tradiční túru přes hřeben Pavlovských vrchů z Popic (mladší z Pavlova) do Mikulova, aby se pokochali krásami zimní přírody a případně shodili nějaké to kilo navíc nabrané během vánočního nicnedělání. Letošní ročník byl poznamenaný slabší účastí – jen něco málo přes dvacet skalních příznivců se vydalo na trasu kvůli nepřízni počasí. Před sedmou hodinou ranní ještě docela slušně pršelo, pak už sice jen mžilo, ale řada původních zájemců ztratila vůli a elán podstoupit toto dobrodružství. A špatně udělali, protože se vyčasilo, místy se ukázala modrá obloha a dokonce svítilo sluníčko. Program doplnily Kulďasovy a Jeleňovy hříčky, takže nádherný den. Lepší začátek roku jsme si nemohli přát. Pajda

POVÁNOČNÍ NOCOVÁNÍ

9. 1. 2015

Z pátku 9. 1. 2015 na sobotu 10.1.2015 se na Duhovce konalo již třetí, tradiční povánoční nocování pro tanečnice břišních tanců z kroužků Duhovky. Večer jsme potrénovaly, vyráběly květy z organzy a dívaly se na záznam z tanečního představení Tales of Sahara 2013. V sobotu jsme pokračovaly ve vyrábění a trénování. Po výborném obědě, který připravila Veronika Pherenis Šimková, jsme vyrazily do Brna, na pohádkové orientálně-taneční představení Dreams come true. Představení trvalo téměř dvě hodiny a bylo plné kouzelného tance převážně s tanečními rekvizitami. Po představení jsme ve volné chvilce ještě navštívily Zrcadlové bludiště a jelo se domů. Těším se na další nejen taneční zážitky třeba na soutěžích nebo letním soustředění. Lucie Rasha Hodonská
IMG_2245.jpg IMG_2247.jpg IMG_2250.jpg IMG_2260.jpg IMG_2261.jpg

DOKUMENT O FRANTIŠKU KŇOURKOVI KE SHLÉDNUTÍ

7. 12. 2015

film_004.jpg
Nabízíme vám možnost shlédnout výsledek nedávného snažení Filmařského klubu - dokument o propagátorovi skautingu na Břeclavsku Františku Kňourkovi. Film byl vytvořen ve spolupráci s roverským kmenem Rozbřesk - Junák, středisko Svatopluk Břeclav a SVČ Duhovka Břeclav. Odkaz na video je TADY.
 

VÁNOCE KLM NA DUHOVCE

Opravdu povedená předvánoční akce určená především pro členy Klubu lesní moudrosti, ale na níž se již několik let schází i rodiče, bývalí členové s dětmi či přátelé oddílu. Kromě tradiční vánoční besídky, na které se věnujeme zpívání koled, provádíme vánoční zvyky (letos rozkrajování jablíček, házení pantoflem, lití cínu či pouštění svíčiček ve skořápkách z ořechů), si čteme či povídáme o vánočním zázraku, promítáme krátké filmy a rozdáváme dárečky, tak nezapomínáme ani na obyvatele našich lesů. Každý rok jim na krátké vycházce zaneseme díl ze štědrovečerní hostiny. Při bohulibé činnosti a v kruhu přátel totiž čas před štědrým dnem utíká rychleji. Pajda
vanoce_klm_01.jpg vanoce_klm_02.jpg vanoce_klm_03.jpg vanoce_klm_04.jpg vanoce_klm_05.jpg vanoce_klm_06.jpg

SOFTBALL V PROSINCI

25. 12. 2014

softprosinec.jpg
1. prosince jsme dokončili zápasem v hale ZŠ Lednice podzimní kolo školní ligy softballu. Obě dosud neporažená družstva domácí Lednice výběr Duhovky spolu i po hodině a půl hry remizovali a tak se dělí o první místo. O týden později jsme zahájili v hale TJ Lokomotiva Břeclav soutěž pro 1. stupeň ZŠ t-ballovo-beeballovou ligu. Ze 4 účastněných škol dominovaly ZŠ Kpt. Nálepky a ZŠ Lednice, které ve vzájemném zápase remizovali a o pořadí tedy rozhodovaly "body proti" ze všech zápasů: 1. ZŠ Kpt. Nálepky Charvátská Nová Ves, 2. ZŠ Lednice, 3. ZŠ Slovácká, 4. ZŠ Jana Noháče Stará Břeclav. Nejvýznamnější akcí byl ovšem Vánoční turnaj kadetů, který se uskutečnil v neděli 14. 12. dílem ve sportovní hale TJ Lokomotivy Břeclav a dílem v hale v Lednici. Družstvo Locos Břeclav (dříve Duhovka) zvítězilo s převahou v břeclavské skupině a ve finále porazilo i svého největšího rivala Buldoky z Lednice: 1. Locos (Duhovka) Břeclav, 2. Bulldogs Lednice, 3. Snails Kunovice, 4. Katalpa Ostrava, 5. SK Sever Brno, 6. Panthers Otrokovice. Přejeme všem členům oddílu, jejich rodičům a blízkým klidné prožití svátků vánočních a zdraví, pohodu a hodně sportovních i osobních úspěchů v roce 2015. Za vedení oddílu Pajda.

VÁNOČNÍ VÝPRAVA KLUBU LESNÍ MOUDROSTI DO TŘEBÍČE

25. 12. 2014

klm.jpg
Tradiční akce Klubu lesní moudrosti, letos na nové, netradiční místo – do Třebíče. Ubytováni jsme byli ve skautské klubovně přímo v centru staré židovské čtvrti. Starý dům, takže v něm bylo přiměřeně zima. Kromě tradičních aktivit – vycházky do okolí, tentokrát na rozhlednu na Pekelném kopci a her a zpívání v klubovně, jsme letos navíc pekli linecké cukroví, které bylo náramně vypečené. Zahráli si noční bojovku v židovském městě, při které jsme pátrali po Golemovi rabbiho Jehudy Löv ben Menachen Krochmala, navštívili infocentrum v „zadní synagoze“ s expozicí o historii židovského města a soutěžili ve znalostech českých pohádek. Pajda

AKCE PRO GYMNÁZIUM

25. 12. 2014

gondos.jpg
Akce z iniciativy Mgr. Petra Škody, bývalého člena ZÚ, účastníka a vedoucího LT Duhovky „pro náctileté“, t. č. třídního učitele třídy 1. ročníku Gymnázia v Břeclavi. Cílem bylo navázat na adaptační pobyt 1. ročníků gymnázia, rozvíjení spolupráce, komunikace, stmelení školní třídy a navázání neformálních vztahů třídy s učitelem. Kromě činností a her zaměřených na splnění uvedených cílů (Běhací Scrabble, Neviditelná ruka trhu, Stavba mostu apod.) došlo i na noční hru venku, vánoční vyrábění a rozdávání dárečků, ale také na řezání a sekání dřeva při doplňování jeho zásoby. Víkend se náramně povedl, beze zbytku splnil svůj účel, všem zúčastněným se líbil a jistě si vyžádá své pokračování. Pajda

SOFTBALL V LISTOPADU

První listopadovou neděli bylo odehráno poslední kolo Moravské ligy žáků. Počasí nás už zahnalo do haly v Charvátské Nové Vsi. Žáci Duhovky skončili díky vzájemným porážkám v kolečku až na 4. místě, přesto se jim podařilo udržet 2. místo v celkovém pořadí. Další významnou listopadovou akcí bylo malé soustředění žáků, které mělo sloužit pro výběr hráčů věku 11 - 13 let pro celostátní  a oblastní softballové soutěže. Myslím, že se ukázalo, že máme řadu šikovných, nadějných hráčů, kteří se snažili a předvedli slibné výkony. V sérii soustředění budeme pokračovat v novém roce. Pajda
soft11_01.jpg soft11_02.jpg

TANEČNÍ SOUTĚŽ SVĚTLO ORIENTU

15. 11. 2014

tancer2014_007.jpg
V sobotu 15. 11. 2014 jsme se s tanečnicemi zúčastnily Světla Orientu - soutěže jednotlivců v orientálním tanci. Slečny byly rozděleny do několika kategorií dle věku. Pro některé to byla úplně první zkušenost s tancem na veřejnosti nebo na soutěži. Přes velkou konkurenci se děvčatům nepodařilo zvítězit, pouze jedna slečna, Kateřina Brhelová, postoupila do výběrové desítky. Jediné umístění získala lektorka Lucie Rasha Hodonská v kategorii lektorek a to krásné 3. místo. I tak to byl krásný zážitek, vidět tolik milovnic orientálního tance pohromadě. Holky alespoň porovnaly konkurenci, okoukaly kostýmy a teď už jen trénovat a cvičit na další rok.
Několik fotografií naleznete ZDE.

SOFTBALL V ŘÍJNU

V měsíci říjnu nejprve kadeti potvrdili vedení ve 2.lize kadetů i vítězstvím na posledním turnaji v pražských Řepích a z prvního místa ve 2.LKI postoupili na finálový turnaj extraligy kadetů - oficiální MČR hráčů do 16 let. Zde bohužel hned ve čtvrtfinále narazili na jednoho z největších favoritů Žraloky z Ledenic. V obou čtvrtfinálových zápasech jsme prohráli, ale zejména v tom druhém jsme předvedli výborný výkon a soupeře tlačili k chybám, díky nimž jsme se dostali i do vedení, soupeř však stačil vývoj utkání zvrátit ve svůj prospěch a tak na nás zbylo jen utkání o 5. místo s pražskými Joudrs. Ti na tom byli po třízápasové čtvrtfinálové sérii, ve které podlehli pražskému Spectru, fyzicky i psychicky hůř než my a tak jsme nakonec zvítězili přesvědčivě 10:2 a hned v prvním ročníku našeho účinkování v této soutěži jsme skončili na pěkném 5. místě. V měsíci říjnu byla také zahájena Školní liga softballu pro 2. stupeň ZŠ.
 
Školní softballová liga Břeclav - podzimní kolo
 

Datum

Čas

 

Hřiště

Výsledek

 16. 10. 2014

 15.00

 Gymnázium BV – Duhovka BV

 TJ Lokomotiva

8:12

 20. 10. 2014

 14.00

 ZŠ Lednice – ZŠ Slovácká BV

 Lednice

5:1

 23. 10. 2014

 15.00

 Gymnázium BV – ZŠ Slovácká

 TJ Lokomotiva

10:3

 30. 10. 2014

 15.00

 Gymnázium BV – ZŠ Lednice

 TJ Lokomotiva

10:5

 31. 10. 2014

 15.00

 ZŠ Slovácká BV – Duhovka BV

 ZŠ Slovácká

5:6

 03. 11. 2014

 14.00

 ZŠ Lednice – ZŠ Duhovka BV

 Lednice

odloženo

rijen01.jpg rijen02.jpg rijen03.jpg rijen04.jpg

NATÁČENÍ FILMU O FRANTIŠKU KŇOURKOVI

18. 11. 2014

film_005.jpg
Během víkendu započalo natáčení snímku, který vzniká ve spolupráci roverské skupiny Rozbřesk a Filmařského klubu na Duhovce. Bude o zakladateli skautingu v Břeclavi - Františku Kňourkovi. Páteční pohodu v klubovně vystřídala sobotní zima a silný vítr. Klobouk ale nikomu neuletěl a všichni se svých rolí chopili s nadšením. Snad bude výsledek stát za to! Několik fotografií naleznete ZDE.
 
 

DUHOVKA YOYO CUP 2014

15. 11. 2014

yoyo_043.jpg
V sobotu 15. listopadu proběhl historicky první ročník soutěže DUHOVKA YOYO CUP 2014. Vy, kteří jste přišli (a nebylo vás málo) jste byli svědky skvělých výkonů mladých účastníků našeho nového yoyo kroužku, který po odborné stránce vede naše reprezentantka Veronika Kamenská. Nezbývá, než se těšit na další ročník!
Několik fotografií naleznete ZDE.
Na video se lze podívat ZDE.
 
 
 
 

KOLA PRO AFRIKU

12. 11. 2014

kolaproafriku.jpg
Dnes proběhl druhý svoz kol v rámci projektu Kola pro Afriku. Během uplynulé jsme díky dárcům nashromáždili 99 kol, které umožní dětem v Africe cestu ke vzdělání. Kola přivezená do Afriky podpoří celkovou gramotnost a větší možnost pracovního uplatnění, zvýšení občanského statutu lidí v Africe.
 
 

VELKÁ PODZIMNÍ VÝPRAVA KLM, ZNOJMO

25. - 29. 10. 2014

klm2014.jpg
Tradiční podzimní akce Klubů lesní moudrosti se letos poprvé uskutečnila do okolí Znojma. Hlavně kvůli plánované návštěvě letošního tábořiště. Všechno celkem vyšlo – ubytování v sále místního centra vybudovaného v budově bývalé „staré vodárny“ pod přehradou bylo ucházející. Akorát pro nás. Drobná nepříjemnost - v pondělí večer se nám tam vetřela skupinka lidiček na zumbu a museli jsme jim vyklidit prostor. Obě skupinky jsme tím byly poněkud zaskočeny, asi se to dalo řešit jinak, minimálně nás na to mohl někdo připravit. Znojmo jako historické město přímo vybízí k nějakým hrám ve městě, čehož jsme využili hned první večer. Státního svátku v úterý jsme využili k návštěvě tábořiště, na kterém jsme prožili letošní letní tábor. Kromě tradičního družinového vaření na něm proběhl i drobný landart – vytváření oddílového znaku z přírodnin a velká bojovka „Lovci orchidejí". Z dalšího programu: zdravověda, pochodová cvičení, celodenní výprava do Národního parku Podyjí, zpívání a hry. Jako vždy akce dopadla skvěle a bude nač vzpomínat.
Pajda
 

SOFTBALL V ZÁŘÍ

V měsíci září se naše družstvo žáků vydalo na dva turnaje 2.ligy žáků. Nejprve do Prahy, kde ve vyrovnaném finále podlehli jen lídrům tabulky Žralokům z Ledenic. Poslední kolo 2.LŽI se uskutečnilo v Pardubicích. I zde naši žáci postoupili do finále, ve kterém porazili celek pražského Spectra. I přes tento výborný výkon jsme v této kategorii obsadili "jen" 2.místo ve 2.lize a nepodařilo se tak postoupit do finále extraligy. Kadeti absolvovali v září jen 4. kolo Moravské ligy kadetů v Ostravě, kde potvrdili prvenství v této soutěži a stali se Mistry Moravy pro rok 2014.
zari01.jpg zari02.jpg zari03.jpg zari04.jpg

REKONSTRUKCE VĚŽIČKY HLAVNÍ BUDOVY

20. 10. 2014

vezicka_19.jpg
Dnes proběhlo oficiální předání zrekonstruované věžičky naší hlavní budovy. Museli jsme reagovat na havarijní stav keramických hřebenáčů, které začaly padat dolů a byly tak velmi nebezpečné pro návštěvníky Duhovky. Jihomoravský kraj nám poskytl na opravu 200 tisíc korun, zbytek jsme museli ušetřit z našeho rozpočtu. Naštěstí byly v keramických závodech v Poštorné nalezeny původní formy, podle kterých se hřebenáče vyráběly. Děkujeme firmě Kolínek za realizaci této zakázky.
Fotografie naleznete ZDE.
 

ŠKOLENÍ K2

17. - 19. 10. 2014

skolen?_08.jpg
V uplynulém víkendu v rámci projektu Klíče pro život a jeho klíčové aktivity Studium pedagogiky volného času proběhla na Duhovce první část vzdělávacího semináře zacíleného na přípravu vedoucích pracovníků ve školských zařízeních zájmového vzdělávání, který povede ke zkvalitnění přípravy, vedení a rozvoje pedagogických pracovníků, kteří pracují s dětmi v zájmových útvarech, na táborech a jednorázových akcích v zájmovém vzdělávání.
Fotografie naleznete ZDE.
 

ZAKONČENÍ EVROPSKÉHO TÝDNE MOBILITY NA POHANSKU

21. 9. 2014

tyden_mobility_021.jpg
Pro zakončení Evropského týdne mobility je již tradičně určena krásná lokalita v okolí zámečku Pohansko. Počasí bylo sice poněkud vrtkavé, ale všichni, co se na Pohansko přijeli podívat, si to náležitě užili. Několik obrázků naleznete v naší fotogalerii, krátký setřih ve sekci videogalerie.
 

PREZENTACE KROUŽKŮ "STARTUJEME!"

8. 9. 2014

2014_startujeme_005.jpg
V sobotu 6. září proběhla za krásného počasí prezentace kroužků pro školní rok 2014/2015 pod názvem "Startujeme!"
Téměř 200 účastníků si užilo skvělé odpoledne, vyzkoušelo lukostřelbu, gumičkování, keramiku, jugger. Užili si táborák, různá taneční vystoupení, ukázky historického šermu a mnoho dalšího. Závěr akce obstarala tombola a spolek Monarchia s jejich úžasnou ohnivou show. Krátký sestřih z akce naleznete v sekci Videogalerie, fotografie zde.

SOFTBALL O PRÁZDNINÁCH

1. 9. 2014

soft-prazdniny_02.jpg
Ani v létě naši mladí softbalisté nezaháleli. V červenci proběhlo 10 denní soustředění v Havlíčkově Brodu, během něhož jsme se zúčastnili i Nadhazovacího kempu a navštívili zápasy  Mistrovství Evropy mužů, které česká reprezentace suverénně vyhrála. Na konci srpna se uskutečnily dvě příměstská soustředění Hřiště snů 1 pro nové a začínající hráče a Hřiště snů 2 pro hráče, kteří již reprezentují břeclavský softball v celostátních soutěžích. Největším počinem bylo ovšem vybudování prozatímního tréninkového hřiště v areálu TJ Lokomotivy za koupalištěm. Na něm také v neděli 31.8.2014 proběhlo 3.kolo Moravské ligy žáků za účasti družstev z Brna a Kunovic. Oba tyto soupeře jsme v domácím prostředí dokázali porazit a obsadit první příčku. Všechny zájemce o tuto krásnou hru zveme, aby se přišli za námi v začínajícím školním roce podívat na nové hřiště na některý z tréninků. Pajda
soft-prazdniny_02.jpg soft-prazdniny_03.jpg soft-prazdniny_04.jpg soft-prazdniny_05.jpg soft-prazdniny_06.jpg

VYVEDENÍ LIDU Z EGYPTA

24. 7. – 2. 8. 2014

2014_egypt_046.jpg
Vyvedení lidu z Egypta byl námět letošního tábora s křesťanských zaměřením, který jsme organizovali společně s mládeží břeclavské katolické farnosti. Tábořilo se v Senoradech, na vyhlášeném skautském tábořišti střediska Svatopluk. V průběhu deseti táborových dnů se účastníci seznámili s krásou místní nedotčené přírody i historií tamního kraje a rozcházeli se naplněni spoustou zážitků spojených s pobytem mezi dobrými lidmi a nedotčenou přírodou. Fotky zde.

ANGLIČTINA HROU

14. – 18. 7. 2014

2014_anglictina_008.jpg
Letní prázdniny jsou dlouhé a jazyková paměť dětských hlaviček zaslouží v jejich půli trošku občerstvit. Příměstský tábor, kde se dopolední hravé opakování angličtiny kloubí s odpoledním pohybem, sportem a odpočinkem, má na Duhovce každoročně dostatek zájemců. Letos se ve třídě paní učitelky Lingové sešlo 9 chlapců a 12 děvčat z 1. stupně všech základních škol z Břeclavi i několika okolních obcí. Horké odpolední počasí si vyžádalo rozšířit tradiční osvědčené zábavy (sportovní hry, hledání pokladu, zkouška odvahy) o vodní bitvu, rukodělné aktivity a další program omezující pobyt dětí pod rozpáleným sluncem. 
Fotky zde.

TÁBOR KLM V PODHRADÍ NAD DYJÍ

28. 6. - 5. 7. 2014

klm2014.jpg
Na svůj další letní tábor se vydal Klub lesní moudrosti hned zkraje prázdnin na nové tábořiště - louku v záhybu řeky Dyje nedaleko Podhradí nad Dyjí. První část tábora jsme strávili jeho stavbou a v té druhé jsme se zaměřili na plnění odborných tábornických zkoušek (táborník, přírodozpytec, lesní atlet ad.). Program jsme doplňovali podle okolností celodenním putování za svým stínem, přátelským utkáním v bränballe a lacrosse se sousedním táborem, obřadem indiánské potní chýše, vařením v setonově hrnci a hlavně vodními hrátkami, ke kterým nové prostředí přímo vybízelo. Tábor jsme zakončili slavnostním ohněm, kterého se zúčastnili i rodiče chlapců. Pajda. Fotky zde.

VERNISÁŽ VÝSTAVY KRESEB A MALEB MLADÝCH

25. 6. 2014

Vernisáž výstavy kreseb a maleb mladých – studentů různých uměleckých škol, kteří v minulosti prošli výtvarným ateliérem u dlouholeté pedagožky výtvarné výchovy Mgr. Dagmar Malinové…
Nyní budete mít možnost prohlédnout si jejich práce ve výstavních prostorách U rentgenu na poliklinice Břeclav. Každý z vystavujících mladých umělců preferuje některý z výtvarných oborů a v něm dosahuje výborných výsledků. Barbora Popelková, studentka výtvarného oboru na PdF MU v Brně, vyniká v realistické kresbě. Tadeáš Kubát, student Střední umělecké školy v Hodoníně, se zabývá především grafikou, stejně tak Michal Taláb, student výtvarného oboru střední školy Cultus. Sebastien Trubač, nyní již maturant rovněž na hodonínské „umprumce“ se pro změnu věnuje propagační a plakátové tvorbě.  Martina Vlková, studentka Gymnázia Břeclav, nás zavede do světa snových nálad a představ.
Výstava potrvá do poloviny září.

DEN DĚTÍ V PRAVĚKU

23. 6. 2014

dendeti.JPG
Děti z pěti břeclavských základních škol se v pondělí dopoledne proměnily v pralidi. Na zahradě střediska volného času Duhovka měly možnost si na 22 stanovištích si vyzkoušet, jak se žilo lidem v pravěku. Šípaly a opracovávaly pazourek- původní technikou doby kamenné -za použití kamenných, parohových a měděných nástrojů. Vyráběly pravěkou keramiku. Poznávaly také historické lokality, skládaly pravěké puzzle a pexeso. Bubnovaly, poslouchaly hudbu doby kamenné - tvořily skořápkové zvučenky. Malovaly skalní nástěnné malby, rozdělávaly oheň třením dřev. Nechyběla ani pravěká kuchyně s úpravou masa na kamenech či pečení placek, které patřily za atrakci. Zdobily se pletenými, tkanými a plstěnými náramky, které si sami vyrobily. Zkoušely si házet pravěkým prakem a vrhat bolasem, střílet lukem na jelena a další hry a soutěže motivované pravěkem.

PODĚKOVÁNÍ ZA ŠKOLU V PŘÍRODĚ

19. 6. 2014

svp_jedov01.jpg
Dobrý den,
chtěla bych Vám poděkovat za pěknou školu v přírodě v Jedově. Všechny tři termíny, které jste nám pro děti ze základní školy Břeclav Slovácká připravili, byly bezvadné. Zvláště pak panu Kubátovi, který měl s nimi nejvíc práce a s dětmi mnohdy i "pevné nervy." Celé zaměření na dobu pravěku děti velmi zaujalo. Dále bych chtěla poděkovat všem instruktorům, kuchařům a prostě všem, kteří se na zdárném průběhu podíleli.
Moc děkujeme.
Za učitelky ZŠ Břeclav Slovácká
Mgr. Miluše Zárubová
svp_jedov01.jpg svp_jedov03.jpg svp_jedov04.jpg svp_jedov05.jpg svp_jedov06.jpg

NETRADIČNÍ DEN DĚTÍ

30. - 31. 5. 2014

netradicnidendeti.JPG
Na SVČ Duhovka se stále něco děje. Po několika úspěšných výtvarných akcích oslavili děti a studenti výtvarných kroužků v pátek 30. 5. a v sobotu 31. 5. 2014 Den dětí Výtvarným happeningem. 
Po oba dny se pod vedením zkušených lektorů seznamovali s netradičními výtvarnými technikami, které se běžně ve škole neučí. Na třicet účastníků vytvářelo pozoruhodné sochy ze siporexu, malovali na velkoplošné dřevěné podklady bájné bohy, pokoušeli se vyřezávat a tesat dřevěné skulptury - např. Věstonickou Venuši, z betonu tvořili mamuta, nezapomnělo se ani na práci s keramickou hmotou a točení na hrnčířském kruhu. 
Krásným zážitkem byla večerní návštěva židovského hřbitova, kde PhDr. Alena Káňová, ředitelka muzea seznámila děti s historií tohoto místa, symbolech i významu pro kulturu v Břeclavi. Děti pak zachycovaly toto místo ve svých kresbách a fotografiích.
Happening pokračoval v sobotu dokončováním prací, závěrečným hodnocením a výstavou.
Poděkování patří organizátorům a lektorům na akci: Dagmar Malinové, Janu Huňařovi, Barboře Popelkové, Sebastienu Trubačovi, Vojtěchu Koldovi a Elišce Machové.

VÝSTAVA MLADÝCH UMĚLCŮ NA DUHOVCE

16. 5. 2014

vernisaz02.JPG
SVČ Duhovka je školskou organizací, která nabízí dětem a mládeži z Břeclavi a okolí aktivity pro smysluplné využití jejich volného času. Už rok se v jeho prostorách schází žáci a studenti ze základních a středních škol s hlubokým zájmem o výtvarné tvoření. Ve „Výtvarném ateliéru 16“ pod vedením Mgr. Dagmar Malinové zde rozvíjí svůj talent ve výtvarných technikách, jako jsou kresba, malba, grafika či keramika.
Mgr. Malinová nezapomíná na své žáky – dnes studenty uměleckých škol. V pátek 16. 5. 2014 byla vernisáží zahájena jejich výstava mladých výtvarníků - Martiny Vlkové (dnes studentky gymnázia Břeclav), Michala Talába (studenta SPŠ Cultus), Sebastiena Trubače a Tadeáše Kubáta (studenty SŠPU v Hodoníně), Ivy Kopaničové (studentky SŠO ve Strážnici) a Barbory Popelkové studentky výtvarného oboru PdFMU Brno. Hostem výstavy je Dominik Novotný (student SPŠ v Hodoníně). Všichni vystavující prokázali vysokou uměleckou úroveň svých prací, kterou budou v budoucnu jistě zdokonalovat. Každý z nich vyniká v jiné výtvarné technice: Martina a Barbora v kresbě portrétů, Iva v oděvním návrhářství, Michal a Tadeáš v grafice a Sebastien Trubač v plakátové a reklamní tvorbě. Určitě se s těmito jmény setkáme v budoucnu na některé amatérské prezentaci.

PUTOVÁNÍ KLM V CHŘIBECH

8. - 11. 5. 2014

chriby.jpg

Poslední akcí našich vzdělávacích miniseminářů pro budoucí vedoucí družinek oddílu se uskutečnila jako putování po Buchlovských horách. Vyjeli jsme bohužel až v pátek 8.5., protože někteří jedinci museli ještě do školy a jiní na softball. Vlakem a busem jsme se dostali přes Staré Město u UH na Velehrad. Cesta zabrala sotva hodinu! Odtud jsme pak courali po svých až do neděle. První noc jsme spali na "Dlouhé řece" nedaleko Pily a pěkně nás vystrašili divočáci a také ranní bouřka. Druhý den jsme pokračovali přes Kazatelnu na Gorazdovu zvonici, kde se s námi rozloučil Pajda a my pokračovali k Cimburku, kde jsme strávili druhou noc. V neděli jsme si opravovanou zříceni taky prohlédli a pak už zamířili do Osvětiman na autobus a domů...Pajda

VERNISÁŽ 23. ROČNÍKU VÝTVARNÉ SOUTĚŽE

29. 4. 2014

vernisaz01.JPG
Malá oslava proběhla ve výstavních prostorách MěÚ v Břeclavi. Vernisáž výstavy prací z výtvarné soutěže Ohrožená příroda - tentokrát na téma Lužní les na jaře, jeho fauna a flóra, zde zahájila pracovnice SVČ Duhovka Soňa Hošková a Dagmar Malinová. Za účasti místostarosty Luboše Krátkého a ředitele SVČ Duhovka Leo Čudy převzali autoři oceněných prací – děti a žáci z mateřských a základních škol diplomy a krásné ceny, které do soutěže věnoval Svaz zahrádkářů Břeclav, SVČ Duhovka Břeclav a Městský úřad Břeclav v rámci projektu Zdravé město. Dík patří i rodičům a především učitelkám ve školách a školkách celého okresu, které děti při tomto výtvarném tvoření vedly. O pěkný kulturní program se postaralo hudební duo Soňa Hošková a Jaroslav Malinkovič. Za pozornost stojí nejen obrázky všech dětí, ale i krásných akvarel, který do výstavy zapůjčila studentka PdF MU Barbora Popelková s názvem Lužní les na jaře.

 

UPOZORNĚNÍ!
V OBDOBÍ OD 13. 6. DO 31. 8. 2016 JE Z DŮVODU TÁBOROVÉ ČINNOSTI UPRAVENA PROVOZNÍ DOBA!
PO - PÁ 8:00 - 16:30
 
POKLADNÍ HODINY:
PO - PÁ 8:00 - 12:00
 

 

OBSAZENOST LETNÍCH TÁBORŮ SLEDUJTE ZDE.
 
tabory2016.jpg
maly-umelec.jpg
cyklotabor.jpg
Středisko volného času Duhovka Břeclav © 2014 | Generuje phpWCMS