Středisko volného času Duhovka Břeclav

REKONSTRUKCE VĚŽIČKY HLAVNÍ BUDOVY

20. 10. 2014

vezicka_19.jpg
Dnes proběhlo oficiální předání zrekonstruované věžičky naší hlavní budovy. Museli jsme reagovat na havarijní stav keramických hřebenáčů, které začaly padat dolů a byly tak velmi nebezpečné pro návštěvníky Duhovky. Jihomoravský kraj nám poskytl na opravu 200 tisíc korun, zbytek jsme museli ušetřit z našeho rozpočtu. Naštěstí byly v keramických závodech v Poštorné nalezeny původní formy, podle kterých se hřebenáče vyráběly. Děkujeme firmě Kolínek za realizaci této zakázky.
Fotografie naleznete ZDE.
 

ŠKOLENÍ K2

17. - 19. 10. 2014

skolen?_08.jpg
V uplynulém víkendu v rámci projektu Klíče pro život a jeho klíčové aktivity Studium pedagogiky volného času proběhla na Duhovce první část vzdělávacího semináře zacíleného na přípravu vedoucích pracovníků ve školských zařízeních zájmového vzdělávání, který povede ke zkvalitnění přípravy, vedení a rozvoje pedagogických pracovníků, kteří pracují s dětmi v zájmových útvarech, na táborech a jednorázových akcích v zájmovém vzdělávání.
Fotografie naleznete ZDE.
 

ZAKONČENÍ EVROPSKÉHO TÝDNE MOBILITY NA POHANSKU

21. 9. 2014

tyden_mobility_021.jpg
Pro zakončení Evropského týdne mobility je již tradičně určena krásná lokalita v okolí zámečku Pohansko. Počasí bylo sice poněkud vrtkavé, ale všichni, co se na Pohansko přijeli podívat, si to náležitě užili. Několik obrázků naleznete v naší fotogalerii, krátký setřih ve sekci videogalerie.
 

PREZENTACE KROUŽKŮ "STARTUJEME!"

8. 9. 2014

2014_startujeme_005.jpg
V sobotu 6. září proběhla za krásného počasí prezentace kroužků pro školní rok 2014/2015 pod názvem "Startujeme!"
Téměř 200 účastníků si užilo skvělé odpoledne, vyzkoušelo lukostřelbu, gumičkování, keramiku, jugger. Užili si táborák, různá taneční vystoupení, ukázky historického šermu a mnoho dalšího. Závěr akce obstarala tombola a spolek Monarchia s jejich úžasnou ohnivou show. Krátký sestřih z akce naleznete v sekci Videogalerie, fotografie zde.

SOFTBALL O PRÁZDNINÁCH

1. 9. 2014

soft-prazdniny_02.jpg
Ani v létě naši mladí softbalisté nezaháleli. V červenci proběhlo 10 denní soustředění v Havlíčkově Brodu, během něhož jsme se zúčastnili i Nadhazovacího kempu a navštívili zápasy  Mistrovství Evropy mužů, které česká reprezentace suverénně vyhrála. Na konci srpna se uskutečnily dvě příměstská soustředění Hřiště snů 1 pro nové a začínající hráče a Hřiště snů 2 pro hráče, kteří již reprezentují břeclavský softball v celostátních soutěžích. Největším počinem bylo ovšem vybudování prozatímního tréninkového hřiště v areálu TJ Lokomotivy za koupalištěm. Na něm také v neděli 31.8.2014 proběhlo 3.kolo Moravské ligy žáků za účasti družstev z Brna a Kunovic. Oba tyto soupeře jsme v domácím prostředí dokázali porazit a obsadit první příčku. Všechny zájemce o tuto krásnou hru zveme, aby se přišli za námi v začínajícím školním roce podívat na nové hřiště na některý z tréninků. Pajda
soft-prazdniny_02.jpg soft-prazdniny_03.jpg soft-prazdniny_04.jpg soft-prazdniny_05.jpg soft-prazdniny_06.jpg

VYVEDENÍ LIDU Z EGYPTA

24. 7. – 2. 8. 2014

2014_egypt_046.jpg
Vyvedení lidu z Egypta byl námět letošního tábora s křesťanských zaměřením, který jsme organizovali společně s mládeží břeclavské katolické farnosti. Tábořilo se v Senoradech, na vyhlášeném skautském tábořišti střediska Svatopluk. V průběhu deseti táborových dnů se účastníci seznámili s krásou místní nedotčené přírody i historií tamního kraje a rozcházeli se naplněni spoustou zážitků spojených s pobytem mezi dobrými lidmi a nedotčenou přírodou. Fotky zde.

ANGLIČTINA HROU

14. – 18. 7. 2014

2014_anglictina_008.jpg
Letní prázdniny jsou dlouhé a jazyková paměť dětských hlaviček zaslouží v jejich půli trošku občerstvit. Příměstský tábor, kde se dopolední hravé opakování angličtiny kloubí s odpoledním pohybem, sportem a odpočinkem, má na Duhovce každoročně dostatek zájemců. Letos se ve třídě paní učitelky Lingové sešlo 9 chlapců a 12 děvčat z 1. stupně všech základních škol z Břeclavi i několika okolních obcí. Horké odpolední počasí si vyžádalo rozšířit tradiční osvědčené zábavy (sportovní hry, hledání pokladu, zkouška odvahy) o vodní bitvu, rukodělné aktivity a další program omezující pobyt dětí pod rozpáleným sluncem. 
Fotky zde.

TÁBOR KLM V PODHRADÍ NAD DYJÍ

28. 6. - 5. 7. 2014

klm2014.jpg
Na svůj další letní tábor se vydal Klub lesní moudrosti hned zkraje prázdnin na nové tábořiště - louku v záhybu řeky Dyje nedaleko Podhradí nad Dyjí. První část tábora jsme strávili jeho stavbou a v té druhé jsme se zaměřili na plnění odborných tábornických zkoušek (táborník, přírodozpytec, lesní atlet ad.). Program jsme doplňovali podle okolností celodenním putování za svým stínem, přátelským utkáním v bränballe a lacrosse se sousedním táborem, obřadem indiánské potní chýše, vařením v setonově hrnci a hlavně vodními hrátkami, ke kterým nové prostředí přímo vybízelo. Tábor jsme zakončili slavnostním ohněm, kterého se zúčastnili i rodiče chlapců. Pajda. Fotky zde.

VERNISÁŽ VÝSTAVY KRESEB A MALEB MLADÝCH

25. 6. 2014

Vernisáž výstavy kreseb a maleb mladých – studentů různých uměleckých škol, kteří v minulosti prošli výtvarným ateliérem u dlouholeté pedagožky výtvarné výchovy Mgr. Dagmar Malinové…
Nyní budete mít možnost prohlédnout si jejich práce ve výstavních prostorách U rentgenu na poliklinice Břeclav. Každý z vystavujících mladých umělců preferuje některý z výtvarných oborů a v něm dosahuje výborných výsledků. Barbora Popelková, studentka výtvarného oboru na PdF MU v Brně, vyniká v realistické kresbě. Tadeáš Kubát, student Střední umělecké školy v Hodoníně, se zabývá především grafikou, stejně tak Michal Taláb, student výtvarného oboru střední školy Cultus. Sebastien Trubač, nyní již maturant rovněž na hodonínské „umprumce“ se pro změnu věnuje propagační a plakátové tvorbě.  Martina Vlková, studentka Gymnázia Břeclav, nás zavede do světa snových nálad a představ.
Výstava potrvá do poloviny září.

DEN DĚTÍ V PRAVĚKU

23. 6. 2014

dendeti.JPG
Děti z pěti břeclavských základních škol se v pondělí dopoledne proměnily v pralidi. Na zahradě střediska volného času Duhovka měly možnost si na 22 stanovištích si vyzkoušet, jak se žilo lidem v pravěku. Šípaly a opracovávaly pazourek- původní technikou doby kamenné -za použití kamenných, parohových a měděných nástrojů. Vyráběly pravěkou keramiku. Poznávaly také historické lokality, skládaly pravěké puzzle a pexeso. Bubnovaly, poslouchaly hudbu doby kamenné - tvořily skořápkové zvučenky. Malovaly skalní nástěnné malby, rozdělávaly oheň třením dřev. Nechyběla ani pravěká kuchyně s úpravou masa na kamenech či pečení placek, které patřily za atrakci. Zdobily se pletenými, tkanými a plstěnými náramky, které si sami vyrobily. Zkoušely si házet pravěkým prakem a vrhat bolasem, střílet lukem na jelena a další hry a soutěže motivované pravěkem.

PODĚKOVÁNÍ ZA ŠKOLU V PŘÍRODĚ

19. 6. 2014

svp_jedov01.jpg
Dobrý den,
chtěla bych Vám poděkovat za pěknou školu v přírodě v Jedově. Všechny tři termíny, které jste nám pro děti ze základní školy Břeclav Slovácká připravili, byly bezvadné. Zvláště pak panu Kubátovi, který měl s nimi nejvíc práce a s dětmi mnohdy i "pevné nervy." Celé zaměření na dobu pravěku děti velmi zaujalo. Dále bych chtěla poděkovat všem instruktorům, kuchařům a prostě všem, kteří se na zdárném průběhu podíleli.
Moc děkujeme.
Za učitelky ZŠ Břeclav Slovácká
Mgr. Miluše Zárubová
svp_jedov01.jpg svp_jedov03.jpg svp_jedov04.jpg svp_jedov05.jpg svp_jedov06.jpg

NETRADIČNÍ DEN DĚTÍ

30. - 31. 5. 2014

netradicnidendeti.JPG
Na SVČ Duhovka se stále něco děje. Po několika úspěšných výtvarných akcích oslavili děti a studenti výtvarných kroužků v pátek 30. 5. a v sobotu 31. 5. 2014 Den dětí Výtvarným happeningem. 
Po oba dny se pod vedením zkušených lektorů seznamovali s netradičními výtvarnými technikami, které se běžně ve škole neučí. Na třicet účastníků vytvářelo pozoruhodné sochy ze siporexu, malovali na velkoplošné dřevěné podklady bájné bohy, pokoušeli se vyřezávat a tesat dřevěné skulptury - např. Věstonickou Venuši, z betonu tvořili mamuta, nezapomnělo se ani na práci s keramickou hmotou a točení na hrnčířském kruhu. 
Krásným zážitkem byla večerní návštěva židovského hřbitova, kde PhDr. Alena Káňová, ředitelka muzea seznámila děti s historií tohoto místa, symbolech i významu pro kulturu v Břeclavi. Děti pak zachycovaly toto místo ve svých kresbách a fotografiích.
Happening pokračoval v sobotu dokončováním prací, závěrečným hodnocením a výstavou.
Poděkování patří organizátorům a lektorům na akci: Dagmar Malinové, Janu Huňařovi, Barboře Popelkové, Sebastienu Trubačovi, Vojtěchu Koldovi a Elišce Machové.

VÝSTAVA MLADÝCH UMĚLCŮ NA DUHOVCE

16. 5. 2014

vernisaz02.JPG
SVČ Duhovka je školskou organizací, která nabízí dětem a mládeži z Břeclavi a okolí aktivity pro smysluplné využití jejich volného času. Už rok se v jeho prostorách schází žáci a studenti ze základních a středních škol s hlubokým zájmem o výtvarné tvoření. Ve „Výtvarném ateliéru 16“ pod vedením Mgr. Dagmar Malinové zde rozvíjí svůj talent ve výtvarných technikách, jako jsou kresba, malba, grafika či keramika.
Mgr. Malinová nezapomíná na své žáky – dnes studenty uměleckých škol. V pátek 16. 5. 2014 byla vernisáží zahájena jejich výstava mladých výtvarníků - Martiny Vlkové (dnes studentky gymnázia Břeclav), Michala Talába (studenta SPŠ Cultus), Sebastiena Trubače a Tadeáše Kubáta (studenty SŠPU v Hodoníně), Ivy Kopaničové (studentky SŠO ve Strážnici) a Barbory Popelkové studentky výtvarného oboru PdFMU Brno. Hostem výstavy je Dominik Novotný (student SPŠ v Hodoníně). Všichni vystavující prokázali vysokou uměleckou úroveň svých prací, kterou budou v budoucnu jistě zdokonalovat. Každý z nich vyniká v jiné výtvarné technice: Martina a Barbora v kresbě portrétů, Iva v oděvním návrhářství, Michal a Tadeáš v grafice a Sebastien Trubač v plakátové a reklamní tvorbě. Určitě se s těmito jmény setkáme v budoucnu na některé amatérské prezentaci.

PUTOVÁNÍ KLM V CHŘIBECH

8. - 11. 5. 2014

chriby.jpg

Poslední akcí našich vzdělávacích miniseminářů pro budoucí vedoucí družinek oddílu se uskutečnila jako putování po Buchlovských horách. Vyjeli jsme bohužel až v pátek 8.5., protože někteří jedinci museli ještě do školy a jiní na softball. Vlakem a busem jsme se dostali přes Staré Město u UH na Velehrad. Cesta zabrala sotva hodinu! Odtud jsme pak courali po svých až do neděle. První noc jsme spali na "Dlouhé řece" nedaleko Pily a pěkně nás vystrašili divočáci a také ranní bouřka. Druhý den jsme pokračovali přes Kazatelnu na Gorazdovu zvonici, kde se s námi rozloučil Pajda a my pokračovali k Cimburku, kde jsme strávili druhou noc. V neděli jsme si opravovanou zříceni taky prohlédli a pak už zamířili do Osvětiman na autobus a domů...Pajda

VERNISÁŽ 23. ROČNÍKU VÝTVARNÉ SOUTĚŽE

29. 4. 2014

vernisaz01.JPG
Malá oslava proběhla ve výstavních prostorách MěÚ v Břeclavi. Vernisáž výstavy prací z výtvarné soutěže Ohrožená příroda - tentokrát na téma Lužní les na jaře, jeho fauna a flóra, zde zahájila pracovnice SVČ Duhovka Soňa Hošková a Dagmar Malinová. Za účasti místostarosty Luboše Krátkého a ředitele SVČ Duhovka Leo Čudy převzali autoři oceněných prací – děti a žáci z mateřských a základních škol diplomy a krásné ceny, které do soutěže věnoval Svaz zahrádkářů Břeclav, SVČ Duhovka Břeclav a Městský úřad Břeclav v rámci projektu Zdravé město. Dík patří i rodičům a především učitelkám ve školách a školkách celého okresu, které děti při tomto výtvarném tvoření vedly. O pěkný kulturní program se postaralo hudební duo Soňa Hošková a Jaroslav Malinkovič. Za pozornost stojí nejen obrázky všech dětí, ale i krásných akvarel, který do výstavy zapůjčila studentka PdF MU Barbora Popelková s názvem Lužní les na jaře.
SVČ Duhovka pořádá pro děti ZŠ v termínu 27. a 29. 10. 2014 od 8:00 do 16:00 příměstský tábor.
 
Více informací ZDE
Přihláška ke stažení ZDE

   

 
Podrobnosti a aktualizace nabídky naleznete ZDE.

    

malovanenaskle.jpg
podzimky.jpg
zazitky.jpg
betlemy.jpg
kola_pro_afriku.jpg
Středisko volného času Duhovka Břeclav © 2014 | Generuje phpWCMS